01 Октомври, 2022
0.0627

ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ПАКИСТАН ЗАГИНАЛЕ 580 ЛУЃЕ, илјадници ги изгубиле своите домови

Објавено во: Свет 17 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Над 580 луѓе загинале, а илјадници ги загубија своите домови низ Пакистан поради поројните дождови кои ја зафатија земјата.

Околу 1 милион се погодени од обилни врнежи, поројни поплави и лизгање на земјиштето од јули, бидејќи во Пакистан  за три недели наврнаа дури 60 отсто повеќе дожд отколку во нормалните монсунски врнежи.

Најпогодени се провинциите Балуџистан, Хајбер Пахтунхва и Синд, а до петок се предвидуваат обилни врнежи низ цел Пакистан. Најмалку еден човек загина во вторникот во Карачи, додека непрекинати дождови го погодија најголемиот пакистански град два последователни дена.

Приближно 200 луѓе загинаа во Белуџистан - најголемата и најсиромашната провинција во Пакистан - која ги трпи најголемите поплави во повеќе од 30 години. Националната управа за управување со катастрофи соопшти дека покраината добила 305 проценти повеќе дожд од годишниот просек.

Осумнаесет од 26-те области на Белуџистан се прогласени за „погодени од катастрофа“ од страна на Провинциската управа за управување со катастрофи. Луѓето беа принудени да ги напуштат своите домови бидејќи земјоделските култури и добитокот беа однесени низ провинцијата. Стотици километри пат се оштетени, што ги прави областите недостапни за службите за итни случаи.

Уништени се повеќе од 570 училишта, а пријавени се и случаи на колера, пишува „Гардијан“.

Фармата на Мохамед Сафар во Балучистан, беше однесена од водата кога во градот наврнаа огромни количини на вода која наврнала на 12 јули. Беше 9 часот наутро, а тој и неговото семејство мораа да трчаат по повисоките места. 

- Да беше поплавата во кое било друго време, можеби ќе бевме измиени како чинии во мојата кујна. Го изгубив домот, посевите и сè во оваа поплава - вели Сафар.

Сафар (55) рече дека владата му дала шатор, но ништо друго, потенцирајќи дека стравуваат оти новите дождови ќе им ги однесат и шаторите и нив сосе шаторите. 

- Добиваме храна и друга помош од волонтери или невладини организации. Владата не остави сите сами. Силниот дожд започна од викендот и се плашам дека ќе не однесе - рече тој.

Премиерот Шехбаз Шариф двапати го посети регионот овој месец. 

- Ние правиме се од себе за да обезбедиме широко помош и рехабилитација на жртвите од поплавите - посочи Шариф.

Главниот министер на Белуџистан, Кудус Безињо, апелираше за поголема поддршка од федералната влада и од меѓународните донатори.

Џем Камал, поранешен главен министер и пратеник од Лазбела, рече дека видел малку или никакви владини ресурси на теренот. 

- Немаше претходно договор за справување со поплавата, и покрај предупредувањата од Метеоролошката канцеларија. Покраинската влада тешко потфрли. Ако немаше доброволци кои им помагаа на жртвите, повеќе луѓе ќе умреа од глад. Никој не видел толку дождови во својот живо - рече тој.

Д-р Перваиз Амир, поранешен член на националната работна група за климатски промени, рече дека поплавите биле „преголеми“.

Фото: EPA/ REHAN KHAN

Можеби ќе ве интересира

ДЕСЕТ ДЕЦА И ВКУПНО 18 ЛИЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА ФЕСТИВАЛ ВО ШПАНИЈА, од експеримент до трагедија

ДЕСЕТ ДЕЦА И ВКУПНО 18 ЛИЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА ФЕСТИВАЛ ВО ШПАНИЈА, од експеримент до трагедија

МААЕ БАРА ОДГОВОРИ ОД РУСИЈА ЗА ГЕНЕРАЛНИОТ ДИРЕКТОР НА ЗАПОРОЖЈЕ, по најновата драма во нуклеарната централа

МААЕ БАРА ОДГОВОРИ ОД РУСИЈА ЗА ГЕНЕРАЛНИОТ ДИРЕКТОР НА ЗАПОРОЖЈЕ, по најновата драма во нуклеарната централа

Меган и Хари се борат да го стопираат емитувањето на документарниот филм: Не сакаат светот да слушне што кажале

Меган и Хари се борат да го стопираат емитувањето на документарниот филм: Не сакаат светот да слушне што кажале

Тинејџерка почина од самоповредување - истрагата откри дека страдала од „негативни ефекти од онлајн содржини“

Тинејџерка почина од самоповредување - истрагата откри дека страдала од „негативни ефекти од онлајн содржини“

КРЕМЉ ЗА ЕКСПЛОЗИИТЕ НА СЕВЕРНИОТ ТЕК: Саботажата на гасоводот ја извршиле англосаксонците

КРЕМЉ ЗА ЕКСПЛОЗИИТЕ НА СЕВЕРНИОТ ТЕК: Саботажата на гасоводот ја извршиле англосаксонците

УАПСЕН ПОЗНАТ ФУДБАЛЕР! Хаос во Иран – им даде поддршка на демонстрантите, па му беше одземена слободата!

УАПСЕН ПОЗНАТ ФУДБАЛЕР! Хаос во Иран – им даде поддршка на демонстрантите, па му беше одземена слободата!

СИ-ЕН-ЕН: РУСИЈА СЕГА КОНТРОЛИРА ПОМАЛКУ ТЕРИТОРИЈА ОД ПОЧЕТОКОТ, Пресвртни точки во инвазијата на Украина

СИ-ЕН-ЕН: РУСИЈА СЕГА КОНТРОЛИРА ПОМАЛКУ ТЕРИТОРИЈА ОД ПОЧЕТОКОТ, Пресвртни точки во инвазијата на Украина

ММФ: НАЈГОЛЕМА КРИЗА СО ХРАНА ОД 2008, Конфликтот во Украина ги наруши цените на прехрамбените производи и енергија

ММФ: НАЈГОЛЕМА КРИЗА СО ХРАНА ОД 2008, Конфликтот во Украина ги наруши цените на прехрамбените производи и енергија

ПУТИН ОД ЦРВЕНИОТ ПЛОШТАД ИМ ПОРАЧА НА НОВИТЕ РЕГИОНИ: Русија ви го отвора срцето

ПУТИН ОД ЦРВЕНИОТ ПЛОШТАД ИМ ПОРАЧА НА НОВИТЕ РЕГИОНИ: Русија ви го отвора срцето