29 Октомври, 2020
0.0369

„ВОЈНА“ СО ФОТОГРАФИИ - Филипче објави слика на партиски состанок на ВМРО-ДПМНЕ без маски

Објавено во: Македонија 17 Октомври, 2020

Откако партијата речиси секојдневно го прозива за лошо снаоѓање во справувањето со коронавирусот, министерот за здравство Венко Филипче синоќа објави фотографија на  Твитер, за која вели дека е Состанок на ВМРО-ДПМНЕ за барање одговорност од власта за коронавирусот, а на која се гледа како од над 20 лица присутни на состанокот, малкумина носат маски. 

Ни Александар Пандов не носи маска. Тој го води Патриотскиот институт на партијата, а е во средината. 

Таа фотографија всушност самиот Пандов ја има објавено на својот фејсбук профил.

Пандов се досега нема реакција за прозивките од министерот за здравство.

Состанокот, според фотографијата што ја објави Филипче, се одржува во затворена просторија. Како што е познато, постојат препораките да нема поголеми групирања од повеќе од четири лица, особено во затворени простории, со оглед на тоа што истражувањата покажуваат дека коронавирусот многу полесно се пренесува на тој начин, доколку не се носат заштитни маски и каде што има поголеми групи луѓе. 

Потоа, пак, многу приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ реагираа дека и состаноци на СДСМ се одржуваат без заштита, за што беа објавени и фотографии.

Реакции има и за автобусите кои се полни, а што споед опозицијата, е поради малиот број пуштен атобуси.

Неносењето маски на затворен простор се смета за еден од главните ризици за ширење на коронавирусот.

Можеби ќе ве интересира

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

Меѓу починатите денес е и 35 годишен пациент

Меѓу починатите денес е и 35 годишен пациент

КОВИД - 19: Нови 862 заразени и 14 починати

КОВИД - 19: Нови 862 заразени и 14 починати

Поднесена е кривична против Димова, Златковски и двајца соработници од Агенцијата

Поднесена е кривична против Димова, Златковски и двајца соработници од Агенцијата

Борко Ристовски за изборот на Димевски: Ова е брука

Борко Ристовски за изборот на Димевски: Ова е брука

НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Пендаровски, Заев и Филипче децидни дека мерките се доволни

НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Пендаровски, Заев и Филипче децидни дека мерките се доволни

Бриселски Политико објави каков компромис очекува Бугарија

Бриселски Политико објави каков компромис очекува Бугарија

Голема мобилизација на клиниките: Пациенти со ковид ќе се хоспитализираат и на Неврологија и на Кожна клиника

Голема мобилизација на клиниките: Пациенти со ковид ќе се хоспитализираат и на Неврологија и на Кожна клиника