22 Февруари, 2024
0.0287

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 07 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Вонредна состојба е прогласена на Сејшелите поради голема експлозија во индустриска зона на најголемиот остров Махе, јави Би-би-си.

Оштетен е меѓународниот аеродром, иако е оддалечен четири километри од местото на експлозијата, училиштата се затворени, а болниците примаат само итни случаи, патиштата се напукнати, а има одрони.

Претседателот на Сејшелите Вавел Рамкалаван им нареди на сите вработени да останат дома, освен оние кои се неопходни за најважните работни места.

Експлозијата, која уништи комерцијални објекти и домови долж источниот брег на островот Махе, се случи синоќа во каменолом каде што се чувале експлозиви во четири контејнери.

Не се соопштува колку лица се повредени, но проценките се дека има многу, а жителите се евакуирани од своите домови.

Вонредна состојба е прогласена на Сејшелите по голема експлозија во индустриска зона на главниот остров Махе.

По експлозијата, градот бил поплавен, а претседателот на Сејшелите, Вавел Рамкалаван, им наредил на сите граѓани да останат дома.

Се појави и видео од моментот на експлозијата, снимено од очевидец.


Досега е познато дека две лица загинаа.

Сејшелите, главна туристичка дестинација, се состои од 115 острови и се најмалку населената земја во Африка со околу 100.000 луѓе.

Фото: Принтскрин/Јутуб

Можеби ќе ве интересира

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

СУБВЕНЦИИ: Европска земја ги праќа пензионерите на туристички патувања

СУБВЕНЦИИ: Европска земја ги праќа пензионерите на туристички патувања

БРАУДЕР: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

БРАУДЕР: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

СЕ ПИЈАНЧЕЛ И СЕ ФАЛЕЛ КАКО ИМ ПОМОГНАЛ НА УКРАИНЦИТЕ: Рускиот пилот дезертер самиот се издал каде се наоѓа по што е убиен

СЕ ПИЈАНЧЕЛ И СЕ ФАЛЕЛ КАКО ИМ ПОМОГНАЛ НА УКРАИНЦИТЕ: Рускиот пилот дезертер самиот се издал каде се наоѓа по што е убиен

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез