30 Јуни, 2022
0.0223

ВОСПАЛЕНИЕ НА СРЦЕТО ПО ВАКЦИНАТА ACAM2000 ПРОТИВ МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ: ЦДЦ потврди и локален пренос на инфекцијата

Објавено во: Свет 24 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Американскиот центар за контрола и превенција на болести денеска соопшти дека има докази за локално пренесување на мајмунски сипаници, заедно со извештаи за случаи при патување во странство, пренесува Ројтерс.

Случаите најчесто се јавуваат кај мажи кои имаат секс со мажи, но инфекцијата е можна и кај жените, изјави членот на ЦДЦ, Агам Рао.

Сипаниците, односно вирусната инфекција која предизвикува кожни лезии, е ендемична во одредени делови на Африка. Но, сегашната епидемија ги погоди земјите каде што вирусот обично не се шири, што предизвика загриженост.

Трансфери помеѓу членовите на семејството

ЦДЦ, исто така, забележа дека има извештаи за пренесување меѓу членовите на семејството и блиски контакти.

„Ние, исто така, слушнавме низ светот за блиски контакти, како што се блиски членови на домаќинството кои, на пример, делеле постелнина, крпи и се заразиле. Ова упарува дека мајмунските сипаници не се шират само преку блиска интимна врска“, нагласи Рао.

Лезиите поврзани со сегашната епидемија се исто така помали од оние типични за класичната мајмунска сипаница, објаснува ЦДЦ.

Минатиот месец тие објавија упатства со кои се препорачува употреба на Jynneos вакцини од Баварска Нордика за лабораториски персонал и други ризични лица, што е уште една вакцина покрај ACAM2000 Emergent BioSolutions.

Истовремено, ЦДЦ наведува дека иако имало случаи на воспаление на срцето поврзани со вакцината ACAM2000, и дека такви случаи сè уште не се пријавени по употребата на вакцината Jynneos.

Од агенцијата велат дека размислуваат како најдобро да ги искористат достапните залихи на вакцини, бидејќи сегашните залихи се ограничени.


Можеби ќе ве интересира

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар