08 Декември, 2022
0.0233

Вучиќ вели дека некој сака да ги вовлече во конфликт

Објавено во: Балкан 13 Октомври, 2021

Добивај вести на Viber

Српскиот претседател Александар Вучиќ по состанокот со косовските Срби во Рашка изјави дека некој сака да ги вовлече во конфликт. 

Кажа дека што и да се случи, Белгард и Србија ќе застанат зад својот народ на Косово. 

Состанокот се одвиваше во локалната касарна и на него присуствуваа претставници на политичката партија во северно Косово и жители од српска националност. 

„Се плашам дека има некој кој е потполно нерационален во Приштина, имаме и некои злонамерни во меѓународната заедница, кои искрено сакаат немири овде. Некој сака да не навлече во конфликт“, вели Вучиќ. 

Претседателот на Српска листа Горан Ракиќ,  изјави дека доколку следен пат се случи нешто слично, ќе следува општ отпор од српскиот народ.

Пртеходно премиерката  Ана Брнабиќ ги повика НАТО и КФОР итно да реагираат на Косово и како што додаде „да го скротат премиерот на Косовo Албин Курти“. По  денешните инциденти во Северна Митровица и Звечан има најмалку шест полицајци со телесни повреди, десетина граѓани на Северна Митровица кои побарале лекарска помош и осумина приведени. Косовската полиција тврди дека полициската акција била за спречување на шверц.

Се појави видео на кое се гледа како косовската специјална единица РОСУ упаѓа во аптека и фрла шок бомба. 

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СРПСКИОТ ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ПОВТОРНО ШОКИРАШЕ: Еве зошто децата се најранливи периодов после короната

СРПСКИОТ ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ПОВТОРНО ШОКИРАШЕ: Еве зошто децата се најранливи периодов после короната

ВУЧИЌ: Јас сум човек од село, навикнат сум на менувач

ВУЧИЌ: Јас сум човек од село, навикнат сум на менувач

ХРВАТСКА ВЛЕГУВА ВО ШЕНГЕН, БУГАРИЈА И РОМАНИЈА НЕ

ХРВАТСКА ВЛЕГУВА ВО ШЕНГЕН, БУГАРИЈА И РОМАНИЈА НЕ

ПОП ОСВЕТУВАЛ ВОДА ЗА ДВЕ ИЛЈАДИ ДИНАРИ, ОНИЕ ШТО НЕ ПЛАЌАЛЕ ГИ ЗАПИШУВАЛ ВО ТЕФТЕР ЗА ДОЛЖНИЦИ: Српските верници бесни!

ПОП ОСВЕТУВАЛ ВОДА ЗА ДВЕ ИЛЈАДИ ДИНАРИ, ОНИЕ ШТО НЕ ПЛАЌАЛЕ ГИ ЗАПИШУВАЛ ВО ТЕФТЕР ЗА ДОЛЖНИЦИ: Српските верници бесни!

„НА 13 ДЕНА ИСЧЕЗНА И ПОВЕЌЕ НЕ БЕШЕ МОЈОТ ТИТО“: Јованка Броз во единствено интервју открила што се направиле за да ја разделат од сопругот

„НА 13 ДЕНА ИСЧЕЗНА И ПОВЕЌЕ НЕ БЕШЕ МОЈОТ ТИТО“: Јованка Броз во единствено интервју открила што се направиле за да ја разделат од сопругот

КФОР НАПРАВИ ПАНИКА ВО ГРАДИНКА ВО КОСОВО: Официјално се извинија за тоа

КФОР НАПРАВИ ПАНИКА ВО ГРАДИНКА ВО КОСОВО: Официјално се извинија за тоа

Пленковиќ бара Србија да не седи на две столчиња

Пленковиќ бара Србија да не седи на две столчиња

Хвар побеле од град - има наноси и до 20 сантиметри

Хвар побеле од град - има наноси и до 20 сантиметри

Вагнер отвори канцеларија во Србија

Вагнер отвори канцеларија во Србија