09 Декември, 2023
0.1069

ЗА 50.000 ЕВРА СЕ ПРОДАВА СТАН ВО ГРЦИЈА НА 800 МЕТРИ ОД МОРЕТО: За овие пари веќе нема ништо во Белград

Објавено во: Балкан 18 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Становите во Грција се поевтини отколку во Белград и тоа е причината поради која сѐ повеќе Срби купуваат имоти таму.

Голем број купувачи на станови во Грција се од Србија, пишува српски „Телеграф”. Цената на метар квадратен на места е двојно зголемена во однос на пред пет години. Основниот совет на грчките адвокати е да пронајдете добра агенција за да не ве доведат до „заштеда“ која подоцна легално може да ве чини многу. Медиумот наведува дека на огласите има и стан во Грција на 800 метри од плажата, кој се продава за 50.000 евра, а за таа цена ништо не може да се купи во Белград. 

Инвестициите на странските купувачи се зголемија во последниве години, дозволувајќи им на многумина да го остварат својот сон да поседуваат летна куќа за одмор во Грција.

Србите, особено поради скокот на цените во Белград, сѐ повеќе гледаат на можностите во Грција.

Странскиот купувач се соочува со бирократијата на грчкиот систем и со сите сложени процедури и фази предвидени со грчкото законодавство за завршување на конечниот договор за продажба.

Во Србија недвижностите дожвиуваат бум. Но, и кириите имаат огромен пораст  поради напливот на Руси и Украинци кои избегаа поради војната во Украина. 

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

Поскапува патарината во Грција

Поскапува патарината во Грција

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ

КУРТИ ЗА УБИСТВАТА НА ВАЊА И ЛИРИДОНА: Натежнуваат врз умовите и срцата на сите

КУРТИ ЗА УБИСТВАТА НА ВАЊА И ЛИРИДОНА: Натежнуваат врз умовите и срцата на сите