18 Јануари, 2020
0.0149

За нас

Објавено во: Стил 04 Декември, 2019

Пред извесен период налетав на една статија на екофорумиве, и ќе пукнам што не запаметив од кого е репликава, наравоучение, запишувајте или скриншотувајте, поготово кога си во годинки и со милион обврски.

Светската економија е изградена на грбот на сите домаќинки кои работат дома.

Правев груба калкулација, една домаќинка, со грубо работно време од минимум десет часа, дома заштедува од 60-80.000 денари.

Тоа важи за стандардна домаќинка без официјални работни обврски, но со официјални домашни обврски, што веќе е да речам се поретко да се сретне. Е сега, најактуелна група на жени во еманципираните општества се оние пола пола. Најчесто со работно време од 8-16, локално со просечна плата од 15-18.000 ден, таа дома внесува и заштедува околу 40.000 ден.

Целата колумна на Ивана Кнез читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Приказна за човекот кој го „мачеше“ Џоковиќ: Поради него трипати менував маици

Приказна за човекот кој го „мачеше“ Џоковиќ: Поради него трипати менував маици

(ВИДЕО) Село се спаси од изумирање и денес заработува милиони

(ВИДЕО) Село се спаси од изумирање и денес заработува милиони

ДЕСТИНАЦИЈА ОД СОНИШТАТА: Се гради највисокиот хотел на светот

ДЕСТИНАЦИЈА ОД СОНИШТАТА: Се гради највисокиот хотел на светот

Е мачна Атиџе, Ти на светот му ја испрати најголемата лекција- „Ако еден го прекрши Законот на природата, сите ја плаќаат цената!”

Е мачна Атиџе, Ти на светот му ја испрати најголемата лекција- „Ако еден го прекрши Законот на природата, сите ја плаќаат цената!”

Продолжив појака од било кога: Кристина Димитријевска прозборе за разводот со Кајмакоски

Продолжив појака од било кога: Кристина Димитријевска прозборе за разводот со Кајмакоски

Дали знаете кој тенисер ќе стане првиот милијардер?

Дали знаете кој тенисер ќе стане првиот милијардер?

Мед и млеко

Мед и млеко

Доживеав наркоза бркајќи ајкула: Авантурите на Слободанка Јакимовска, првата жена професионален нуркач

Доживеав наркоза бркајќи ајкула: Авантурите на Слободанка Јакимовска, првата жена професионален нуркач

Неверојатно: Ни мајстор ни работници- куќа готова за два дена

Неверојатно: Ни мајстор ни работници- куќа готова за два дена