14 Јули, 2020
0.0188

ЗА НЕГО НЕМА ЛЕК, САМО ТЕРАПИЈА: Како да препознаете дека имате дијабетес

Објавено во: Стил 14 Ноември, 2019

Високиот шеќер во крвта не значи и нужно дека имате дијабетес, но сепак за оваа автоимуна болест има повеќе ризик фактори .

Може организмот однапред да се „прочита“ односно да се спречат можни последици врз хормонот инсулин.

За да препознаете дали има зголемен шеќер во крвта може да ги следите следните симптоми за потоа и да се консултирате задолжително со медицинско лице.

Високото ниво на шеќер во крвта може да се препознае по голем број симптоми, меѓу кои:

- сува уста

- жед во поголемиот дел од денот

- честа потреба за мокрење, особено навечер, за време спиење

- честа глад

- хроничен замор

- сува кожа и јадеж

- дебелеење и вишок масно ткиво околу стомакот

- слаба концентрација

- замаглен вид

- чести инфекции

- неугодност во желудникот

- проблеми со нервите

- потешко зараснување на рани

- импотенција

Доколку ги имате овие симптоми или се сомневате на висок шеќер во крвта, задолжително посетете лекар и направете ги потребните тестирања.

Можеби ќе ве интересира

Дефинитивно, промена во начинот на облекување ќе има: Интервју со дизајнерката Катарина Лука

Дефинитивно, промена во начинот на облекување ќе има: Интервју со дизајнерката Катарина Лука

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?