20 Јуни, 2024
0.0271

За оваа овошка сигурно не сте ни слушнале, а донесува одлична заработка: Цената е 5 евра за кг, а е се популарна во Европа

Објавено во: Свет 18 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Овој хибриден вид овошје е сè попопуларен во Европа, особено меѓу луѓето кои претпочитаат здрава исхрана. Но, иако е богат со витамини и има позитивни карактеристики за oдгледување, кај нас е запоставен.

Јоста е бобинка која има бројни придобивки, а една од нив е тоа што има неколку пати повеќе витамин Ц од лимонот.

Ова овошно дрво е хибрид, а настанало со вкрстување на огрозд и црни рибизли, со цел да се потиснат нивните маани. Потекнува од Германија, поточно во Келн на Институтот Макс Планк, а името на тоа овошје доаѓа од два германски збора - schwarze Johannisbeere (капина) и Stachelbeere (огрозд).

Инаку, во Германија јоста чини 5 евра за килограм. Има смисла за увезено овошје. Но, оваа информација треба да се земе со резерва, ако зборуваме за производство во Германија, бидејќи се знае дека јоста се бере многу бавно, рачно, а таа бројка не се вклопува во 16-те евра на час што се плаќаат сезонски работни места во таа земја.

Јостот се одгледува во области каде климата е континентална и попогодно е да се одгледува на соодветни повисоки надморски височини.

Јоста се сади на почетокот на пролетта или на есента, со растојание меѓу редовите од 3 метри, додека растојанието помеѓу јостите по ред треба да биде од 0,7 до 1 метар.

Се сади на почва која е добро дренирана и има pH вредност од 5-6.

Кисели бобинки

Бобинките на јостата имаат освежителен и кисел вкус. Може да се користат свежи, но и за џемови, сокови, па дури и за вино. Бобинките сè уште содржат 9,16 отсто од вкупните шеќери и не го губат својот квалитет при замрзнување.

Кастрењето треба да се врши во текот на зимата, кога растението е во мирување.

Растението цвета во првиот дел на април, а бобинките се берат до средината на јули од грмушки високи до 1,8 метри. Исто така, ги дава првите плодови по три години одгледување, а приносот по грмушка во полн плод може да биде неколку килограми.


Исклучителна отпорност на болести и штетници

Јоста покажува многу висока отпорност на болести и штетници, па затоа не треба ни да се третира. Исто така, бобинката е толерантна на ниски температури, а докажано е дека преживува и на -40 степени. Од друга страна, високите температури не го фаворизираат особено.

Исто така, не бара многу за одгледување. Не треба да се третира со фунгициди и инсектициди и е толерантен на ниски температури.

Можеби ќе ве интересира

ШОК: МУ СВРТЕА ЛИ ГРБ НА ПУТИН - Ле Пен и Бардела ги бришат проруските планови: Од засилување на односите со Русија, до излегување на Франција од НАТО командата

ШОК: МУ СВРТЕА ЛИ ГРБ НА ПУТИН - Ле Пен и Бардела ги бришат проруските планови: Од засилување на односите со Русија, до излегување на Франција од НАТО командата

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 мртви аџии во Мека, температури достигнуваат и до 52 степени

Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 мртви аџии во Мека, температури достигнуваат и до 52 степени

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

БРАК СО АМЕРИКАНЦИ: Шанса за илегалните имигранти да добијат американско државјанство

БРАК СО АМЕРИКАНЦИ: Шанса за илегалните имигранти да добијат американско државјанство

МЛАДИТЕ ГЕРМАНЦИ ИМААТ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ: Скоро половина се пожалиле

МЛАДИТЕ ГЕРМАНЦИ ИМААТ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ: Скоро половина се пожалиле

БРИКС СЕ ШИРИ: Уште една земја се спрема да се приклучи

БРИКС СЕ ШИРИ: Уште една земја се спрема да се приклучи

ТРАГЕДИЈА ВО ЕКВАДОР: седум лица загинаа при лизгање на земјиште по обилните дождови

ТРАГЕДИЈА ВО ЕКВАДОР: седум лица загинаа при лизгање на земјиште по обилните дождови

Зошто европските лидери го одложија договорот за највисоките позиции во ЕУ

Зошто европските лидери го одложија договорот за највисоките позиции во ЕУ