26 Февруари, 2024
0.0274

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

Објавено во: Економија, Финансии, Македонија 07 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Со деветтиот пакет антикризни мерки вреден 662 милиони евра обезбедуваме таргетирана поддршка за ранливите, пензионерите, средношколците, ученици, на оние на коишто им е потребна поради продолжените ефекти од енергетската криза но и зголемените трошоци за живот, рече заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска во интервју за Телевизија 24.    

-Имаме и посебна мерка за субвенционирање на придонеси за поголеми плати кај компаниите. Претходните мерки дадоа резултат. Тоа е ветер во грб за работниците но и за работодавачите. Имаме мерки за граѓаните, за домаќинствата и земјоделците за што издвојуваме 156 милиони евра. Посебни мерки има за 338.000 пензионери и 106.000 вработени во јавната администрација. Се направи добра анализа и парите се насочени каде што е потребно. Обврска на Владата е онаму каде што треба да помогне, да овозможи подобар стандард но и да ги помогне ранливите, тоа е нејзина одговорност, рече Лукаревска.

За пензионерите оваа влада од 2017 та до 2024 година има издвоено 8,5 милијарди евра за пензионерите а во 2024 година во буџетот се предвидени дополнителни 100 милиони евра за пензиите повеќе од 2023 година, додаде Лукаревска и направи споредба со времето на ДПМНЕ кога пензиите беа драстично помали.

-Во време на ДПМНЕ просечната пензија изнесувала 13.754 денари додека во март 2023 година во Влада на СДСМ, просечната пензија е покачена и изнесува околу 20.000 денари. СДСМ за само една и половина година има обезбедено раст на пензиите за 24% проценти. СДСМ ја зголеми просечната пензија за 50% и за 50% ја големи минималната пензија. Пензиите растат со СДСМ и ние имаме образ да зборуваме за овие мерки за пензионерите со бројки и факти. Секако дека можеме и повеќе но во моментов бројките потврдуваат дека СДСМ се грижи за пензионерите и за граѓаните, рече заменик претседателката Сања Лукаревска, во интервју за Телевизија 24.


Можеби ќе ве интересира

ПРВИОТ ЧОВЕК НА JP MORGAN CHASE, ЏЕЈМИ ДИМОН ПРВ ПАТ ПРОДАДЕ АКЦИИ: Вредноста надминува 100 милиони долари

ПРВИОТ ЧОВЕК НА JP MORGAN CHASE, ЏЕЈМИ ДИМОН ПРВ ПАТ ПРОДАДЕ АКЦИИ: Вредноста надминува 100 милиони долари

ГЕРМАНИЈА И ПОНАТАМУ „НАЈБОЛНАТА ЕКОНОМИЈА ВО ЕВРОПА“ - Темните претчувства добија потврда

ГЕРМАНИЈА И ПОНАТАМУ „НАЈБОЛНАТА ЕКОНОМИЈА ВО ЕВРОПА“ - Темните претчувства добија потврда

Што си купи во Куманово фирма што ја води Даравелски? Плати еден милион евра!

Што си купи во Куманово фирма што ја води Даравелски? Плати еден милион евра!

ЏАБЕ ДИПЛОМИТЕ, АКО НЕ ВЕ БИВА: Компаниите се почесто ги отфрлаат факултетските дипломи како услов за вработување, сега се бараат вештини

ЏАБЕ ДИПЛОМИТЕ, АКО НЕ ВЕ БИВА: Компаниите се почесто ги отфрлаат факултетските дипломи како услов за вработување, сега се бараат вештини

МЕГАПРОЕКТ: НА МЕДИТЕРАНОТ БУКВАЛНО ОД НИШТО ЌЕ НИКНЕ „НОВ ДУБАИ“ - потпишан договор вреден милијарди, се формира цел нов град

МЕГАПРОЕКТ: НА МЕДИТЕРАНОТ БУКВАЛНО ОД НИШТО ЌЕ НИКНЕ „НОВ ДУБАИ“ - потпишан договор вреден милијарди, се формира цел нов град

СЕ ОЧЕКУВА ОВАА ЗЕМЈА ДА ГО ДОЖИВЕЕ НАЈБРЗИОТ РАСТ НА БОГАТСТВО ВО СВЕТОТ - еве како дојдоа до тоа

СЕ ОЧЕКУВА ОВАА ЗЕМЈА ДА ГО ДОЖИВЕЕ НАЈБРЗИОТ РАСТ НА БОГАТСТВО ВО СВЕТОТ - еве како дојдоа до тоа

ПОЧИНА СОПСТВЕНИКОТ НА АУРОРА И ПОЗНАТ ТУРИСТИЧКИ РАБОТНИК - СЛАВЕ СИРАЧЕВСКИ - го поседуваше еден од најубавите македонски ресорти Аурора Берово

ПОЧИНА СОПСТВЕНИКОТ НА АУРОРА И ПОЗНАТ ТУРИСТИЧКИ РАБОТНИК - СЛАВЕ СИРАЧЕВСКИ - го поседуваше еден од најубавите македонски ресорти Аурора Берово

ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ФОРМИРА МИНИСТЕРСТВО ЗА ЕНЕРГЕТИКА - Божиновска: Во него ќе работат сериозни кадри, ќе се ревидира сѐ што е досега направено (ВИДЕО)

ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ФОРМИРА МИНИСТЕРСТВО ЗА ЕНЕРГЕТИКА - Божиновска: Во него ќе работат сериозни кадри, ќе се ревидира сѐ што е досега направено (ВИДЕО)

ОВА ЌЕ БИДАТ ДЕСЕТТЕ НАЈПЛАТЕНИ ЗАНИМАЊА ВО СВЕТОТ ВО ИДНИНАТА - инженерите не погрешиле во својот избор

ОВА ЌЕ БИДАТ ДЕСЕТТЕ НАЈПЛАТЕНИ ЗАНИМАЊА ВО СВЕТОТ ВО ИДНИНАТА - инженерите не погрешиле во својот избор