21 Јануари, 2019
0.2936
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

За Шупаците (втор дел)

Објавено во: Стил 09 Јануари, 2019

Мила моја жено. Ти се обраќам ко на себе. Погледни се. Сврти се околу себе. Тоа што го гледаш во огледалото си ти. Цела твоја сила, со сите твои одлуки, со сите твои решенија, со сите твои товари,  со сите солзи со сите насмевки, во право си. Не се сомневај во себе и своите одлуки. Не се сомневај во себе и сите твои решенија за живот кој би сакала да го живееш со главата, ама срцето ти вика не. Секоја твоја одлука ќе те однесе на ново неочекувано место и ќе те доведе до позиција на абсолутен сомнеж во истата. Ќе ја кривиш мајка ти, татко ти, околината, тоа што те боли, тоа што те води. Вистината е дека ти си крива. Ти ја донесе одлуката. Ти си таа која вика Да или Не. Затоа внимавај на кого ќе кажеш Да, а кому Не.

Ќе имаш мажи кои ќе те комплетираат, ќе имаш мажи кои ќе те одземат од себе. Најважно е да запамтиш каде си тргната и која е целта. Каде одиш и колку ќе патуваш. Има одлуки што ќе те дефинираат како личност и има одлуки што ќе ти го решат цел живот.Ти можеш да бидеш нечиј куршум за финална одлука, и ти можеш да бидеш нечија одлука за подобар живот. Жено, во тебе лежи моќ на абсолутна власт. Ти ја контролираш цела твоја животна ситуација и ти контролираш што е следно. Ако си слаба, ако немаш храброст, твојот живот и твоите одлуки ќе те совладаат. Ако успееш да си ги надминеш сопствените очекувања таму си.

Целата колумна на Ивана Кнез читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Сашко Кедев и Ганка Цветанова на врвот во Аргентина

(ФОТО) Сашко Кедев и Ганка Цветанова на врвот во Аргентина

(ФОТО) Фaтиме Фетаи и Филипче на слава кај Нора Шаќири

(ФОТО) Фaтиме Фетаи и Филипче на слава кај Нора Шаќири

НА СВЕТИ ЈОВАН СЕ СЛУЧУВААТ РАЗНИ ЧУДА: Денес не треба да го правите ова

НА СВЕТИ ЈОВАН СЕ СЛУЧУВААТ РАЗНИ ЧУДА: Денес не треба да го правите ова

(ФОТО) Вака изгледа едно ноќно дежурство на Aнтонио Милошоски

(ФОТО) Вака изгледа едно ноќно дежурство на Aнтонио Милошоски

(ВИДЕО-ФОТО) Светот тагува за кученцето Бу: Неговото срце не ја издржа смртта на другарот

(ВИДЕО-ФОТО) Светот тагува за кученцето Бу: Неговото срце не ја издржа смртта на другарот

ШТО НАПРАВИВМЕ ОД ЖИВОТОТ: Имаме големи куќи, а мали семејства, многу дипломи а ни малку знаење!

ШТО НАПРАВИВМЕ ОД ЖИВОТОТ: Имаме големи куќи, а мали семејства, многу дипломи а ни малку знаење!

Смртта на татко ми ме натера да пишувам: Интервју со Јелена Бачиќ- Алимпиќ

Смртта на татко ми ме натера да пишувам: Интервју со Јелена Бачиќ- Алимпиќ

(ФОТО) Режим на исхрана и редовно вежбање: Татјана Стојановска откри како ја одржува својата линија

(ФОТО) Режим на исхрана и редовно вежбање: Татјана Стојановска откри како ја одржува својата линија

Ги врзаа моите раце и нозе и почнаа киретажа без анестезија: Во Хрватска протест за „акушерското насилство"

Ги врзаа моите раце и нозе и почнаа киретажа без анестезија: Во Хрватска протест за „акушерското насилство"