03 Јуни, 2020
0.0232

За среќен живот потребно е добро здравје и кратко помнење: Интервју со Пиjо Плех, туристички водич на „Фибула“ во Анталија

Објавено во: Стил 04 Јуни, 2019

Секоја реченица му почнува со „Драги мои“. Неговиот глас смирува, полн е со инспиративни приказни а додека ги раскажува , го гледате без да трепнете. Ако заминете на летување со туристичката агенција „Фибула“ во Анталија, ќе бидете среќни ваш водич да биде Пијо Плех од Босна и Херцеговина. Смирен, професионален, пријателски расположен и со специфичен хумор, Пијо е лик кој не може да не го засакате. Нашата екипа која беше дел од инфо- турата на „Фибула“ во Анталија ја имаше таа среќа неколку дена да се дружи со овој фасцинантен човек. За тоа дека живее на три места во Турција, зошто жената е како ракијата, за анегдотите со туристите и за искуството со гостите од Македонија, Пијо раскажа за Женски магазин, додека пиевме традиционално турско кафе со локум, во хотелот IC Hotels Green Palace во областа Лара во Анталија.

* Пијо е необично име. Од каде е потеклото?

- Ова е име од персиско потекло. Кратенка од името Пијаве, кое порано често се давало во Босна и Херцеговина. Инаку, на персиски, значењето на ова име е чаша вино. 

Целото интервју читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности