05 Јуни, 2023
0.0230

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

Објавено во: Свет 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Драган од Ниш, Србија, кој веќе 15 години живее во Норвешка за српските медиуми го опиша животот во Осло, нагласуваќи дека таму не е лесно, истакнувајќи дека струјата станала неверојатно скапа, како и цените на горивото и храната.

Драган на 46 години се одлучил, како што самиот вели на луд потег и со целото семејство се преселил во Норвешка, а подоцна кај него се преселиле уште 11 семејства од Ниш, за кои тврди дека сите успеале.

 - Мотивот ми беше да го живеам животот во Норвешка, како и во Србија, но да имам доволно за да трошам - вели Драган за „Мондо.рс“.

Драган живее во Осло, каде што ги испраќал своите деца на училиште и напорно работел во здравството како медицински техничар задолжен за домашна нега.

- Норвешка е најубавата земја на светот од мај до септември, но остатокот од годината би сакал да го поминам во Србија. Најлошо е сивилото. Снег паѓа седум месеци, но најстрашно е сивилото. Минатата година по Божиќ немаше сонце 45 дена. Норвежаните имаат половина сантиметар подебела кожа од нас, норвешката клима не му одговара на нашиот генетски код - објаснува Драган.

Сепак, тој дополни дека успеале со неговото семејство да си го најдат патот, да се обезбедат, но истакнува дека кога се во прашање трошоците за живот многу се промениле во последните години.

- Платата остана на нивото од пред десет години, а од друга страна цените значително пораснаа, средната класа генерално има плата од 3.000 до 4.000 евра, а за човек кој живее сам со такви услови јас сум не сум сигурен дека живее во норвешка бајка Цените вртоглаво растат поради украинската криза. Храната поскапе за повеќе од 100 проценти. Кога ќе се вратам од Србија и ќе одам во продавницата каде што обично пазарувам секогаш сум изненаден Сè е значително поскапо, а добар пример е дизел горивото кое во 2007 година кога стигнав чинеше 9 круни, сега дизелот е 22,23 круни. Белиот леб што ние Србите најмногу го сакаме, нивниот таканаречен социјален леб, денес чини 105 динари, но лебот без адитиви се движи од 350 до 500 динари. Говедско месо под 25 евра за килограм не може да се купи, а за овошје и зеленчук не зборувам ни килограм јаболка не е под 400 динари, спакувано краставицата е 280-300 динари по парче, а килограм домати е меѓу 270 и 400 динари во зависност од класата - вели Драган.

Што се однесува до трошоците за кирија, Драган вели дека месечната кирија за стан од 80 квадрати не може да се најде под 1.500 евра, а има мала разлика меѓу центарот и периферијата на Осло, можеби 200 евра.

- Цените на становите растат секоја секунда, а струјата скокна 10 пати. Ќерка ми плаќаше 130-140 евра за струја месечно, а сега добива сметка од 600 евра за еден месец. Ова се ненормални цени. Струјата ни се пазарот е отворен, секој кој има право да произведува струја има право и да ја продава. Над 30 фирми се занимаваат со снабдување со струја, а има и бројни маркетиншки измами за да привлечат што повеќе корисници - вели Драган.

Објаснува дека во Норвешка се рециклира сè, од игли до локомотиви. Нема ниту еден производ што не се рециклира, дел оди во индустријата, а делот што потпаѓа под запаливи производи за согорување се користи за работа на четири котлари во Осло, и додава дека другите згради се греат исклучиво на струја, поради што е многу скапа.

Кога станува збор за здравствениот систем, Драган вели дека норвешкиот систем е солиден, но бавен, со добри придобивки.

- Норвежаните можат да се пофалат со совршена дијагностика, но на крајот можат да кажат дека ние сме експерти за нив, преглед кај избраниот лекар е 20-25 евра со вклучена лабораторија, а се останато е субвенционирано од државата на докторот кој ги прави прегледите.Заболекарот е пеколно скап,па самите бегаат од Норвешка.Им велам на другарите дека им е повредно да купат карта и да одат во Србија на забар, да поминат три дена, а после 24 часа кога можат да јадат, одат на скара, а уште им останале пари во џебовите - заклучува Драган.

Фото и текст: Мондо.рс

Можеби ќе ве интересира

ЛАДЕН ТУШ ЗА ОРБАН: Сакаше да и ја бакне раката на молдавската претседателка, таа го одби!

ЛАДЕН ТУШ ЗА ОРБАН: Сакаше да и ја бакне раката на молдавската претседателка, таа го одби!

СЕМЕ НА РАЗДОРОТ: Пригожин збесна, вели дека има фракции кои ја уништуваат руската држава

СЕМЕ НА РАЗДОРОТ: Пригожин збесна, вели дека има фракции кои ја уништуваат руската држава

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Нуклеарка веќе три месеци е без резервно напојување, многу е несигурна и потенцијално опасна

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Нуклеарка веќе три месеци е без резервно напојување, многу е несигурна и потенцијално опасна

„ОДЕДНАШ ВИДОВ 10 ДО 15 МРТВИ“ - расте бројот на жртви во сударот на возови во Индија, речиси 300 мртви и 800 повредени

„ОДЕДНАШ ВИДОВ 10 ДО 15 МРТВИ“ - расте бројот на жртви во сударот на возови во Индија, речиси 300 мртви и 800 повредени

ПЕСОЧНА АПОКАЛИПСА ВО ЕГИПЕТ: Се стана портокалово за момент во Каиро, затворени пристаништа, урнати билборди, една жртва ВИДЕО

ПЕСОЧНА АПОКАЛИПСА ВО ЕГИПЕТ: Се стана портокалово за момент во Каиро, затворени пристаништа, урнати билборди, една жртва ВИДЕО

СТРАШНИ СЦЕНИ ВО ИНДИЈА: Најмалку 100 луѓе се повредени во судир на возови, се стравува дека 50 луѓе загинале (ВИДЕО)

СТРАШНИ СЦЕНИ ВО ИНДИЈА: Најмалку 100 луѓе се повредени во судир на возови, се стравува дека 50 луѓе загинале (ВИДЕО)

КАЈТ МИДЛТОН ПОВТОРНО ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО: Еве како се појави на кралската свадба во Јордан! (ФОТО)

КАЈТ МИДЛТОН ПОВТОРНО ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО: Еве како се појави на кралската свадба во Јордан! (ФОТО)

Нова измама на Фејсбук, доколку не внимавате, може да го изгубите пристапот до вашиот профил

Нова измама на Фејсбук, доколку не внимавате, може да го изгубите пристапот до вашиот профил

Хорор во Франција: Тинејџерка го избодела својот помал брат додека спиел, родителите спиеле во друга соба

Хорор во Франција: Тинејџерка го избодела својот помал брат додека спиел, родителите спиеле во друга соба