26 Септември, 2022
0.0231

„Забранетиот град“ на Тито: Преку 30 тунели поврзуваат болница и засолниште кое можело да издржи атомски напад

Објавено во: Стил 27 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Овој дел од островот Вис со години беше непознат за јавноста, додека репортерите на „Наутичкo eдро“ не решија да го истражат клучното упориште на Тито на Јадранот со бројни тунели.

Иако поминаа повеќе од четири децении од неговата смрт, Јосип Броз Тито за многумина сè уште е интригантна историска личност. Одвреме-навреме дознаваме нови детали за неговиот живот, а посебна атракција секогаш му биле тунелите од кои бил фасциниран, па по војната ги изградил низ цела поранешна Југославија.

Станува збор за комплексни градби, вистински подземни утврдувања, наменети за него и неговите соработници, засолниште во случај на напад, но и за сместување војска, воена машинерија, се што е потребно за да се одбие секоја закана, пишуваат репортерите на порталот Јутарњи.хр.

Целиот текст на Машки магазин, овде

Можеби ќе ве интересира

КАКО КЕЈТ И МЕГАН ГО ИЗДРЖАА ДОЛГИОТ ПОГРЕБ НА КРАЛИЦАТА НА ВИСОКИ ПОТПЕТИЦИ - модна експертка открива каков трик користеле

КАКО КЕЈТ И МЕГАН ГО ИЗДРЖАА ДОЛГИОТ ПОГРЕБ НА КРАЛИЦАТА НА ВИСОКИ ПОТПЕТИЦИ - модна експертка открива каков трик користеле

„РУСКАТА АРМИЈА ТРЕБА ДА ЈА ЗАМЕНИ ВЛАСТА ВО КИЕВ СО „ПРИСТОЈНИ ЛУЃЕ“: Берлускони ја оправдува војната во Украина и го брани Путин

„РУСКАТА АРМИЈА ТРЕБА ДА ЈА ЗАМЕНИ ВЛАСТА ВО КИЕВ СО „ПРИСТОЈНИ ЛУЃЕ“: Берлускони ја оправдува војната во Украина и го брани Путин

И тие деца како и секое друго дете сакаат пица, чоколади, кино: Денис Космонаутко за неговата дружба со децата со аутизам

И тие деца како и секое друго дете сакаат пица, чоколади, кино: Денис Космонаутко за неговата дружба со децата со аутизам

Камила уште не седнала на тронот, а веќе прави хаос: Откази на вработени во палатата - не ѝ треба помош

Камила уште не седнала на тронот, а веќе прави хаос: Откази на вработени во палатата - не ѝ треба помош

Чарлс остави едно празно место во првиот ред на погребот на кралицата: Еве зошто

Чарлс остави едно празно место во првиот ред на погребот на кралицата: Еве зошто

ТАЈНАТА НА БУКЕТОТ НА КОВЧЕГОТ НА КРАЛИЦАТА: Секој цвет има своја приказна - ништо не е случајно

ТАЈНАТА НА БУКЕТОТ НА КОВЧЕГОТ НА КРАЛИЦАТА: Секој цвет има своја приказна - ништо не е случајно