08 Август, 2020
0.0422

Заев ќе ги донесе ИКЕА и Блекстоун, Мицкоски најави три големи странски инвестиции

Објавено во: Економија 07 Јули, 2020

Претседателите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ - Зоран Заев и Христијан Мицкоски на својот последен синоќешен ТВ-дуел најавија по големи инвестиции во Македонија по парламентарните избори на 15 јули.

Заев ги најави ИКЕА и „Блекстоун“, додека Мицкоски не лицитираше со имиња, но рече дека во првите 100 дена од новата влада ќе бидат објавени три големи мултинационални компании.

Веќе има медиумски информации дека шведскиот бренд ИКЕА е заинтересиран да инвестира во Македонија, додека „Блекстоун“ би можел ги складира стоките од пристаништето од Солун.

Дополнително Заев рече дека „Фреш фуд“ рече дека во 10 града прави инвестиции од 100 милиони евра за откупување на домашно македонско пиле за потребите на КФЦ, а со компанија „Еколог“, ќе се потпише договор за стратешки инвеститор, затоа што, како што вели тој, ќе вложи 300 милиони евра во инвестиции.

Од друга страна, Мицкоски рече дека имињата на компаниите кои би ги привлекла ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат кажани на, како што рече, првиот ден во експозето кое ќе го даде како премиер. 

„Тоа ќе бидат сериозни мултинационални компании кои ќе инвестираат сериозен капитал“, рече Мицкоски.

Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ ШАНСИ СТРУЈАТА ДА НЕ ПОСКАПУВА - Да, вели Бислимовски, ао се откажат енергетските компании

ИМА ЛИ ШАНСИ СТРУЈАТА ДА НЕ ПОСКАПУВА - Да, вели Бислимовски, ао се откажат енергетските компании

ГАЗДИТЕ НЕПЛАЌАЧИ СЕ ИСПЛАШИЈА ОД КРИВИЧНИТЕ ПРИЈАВИ - деновиве побрзаа да се рздолжат за платите

ГАЗДИТЕ НЕПЛАЌАЧИ СЕ ИСПЛАШИЈА ОД КРИВИЧНИТЕ ПРИЈАВИ - деновиве побрзаа да се рздолжат за платите

Туристичките работници испорачаа ултиматум до Филипче

Туристичките работници испорачаа ултиматум до Филипче

ТРОШОЦИ ЗА ЖИВОТ: Поевтинил зеленчукот, а поскапел лебот, цигарите, сувото овошје

ТРОШОЦИ ЗА ЖИВОТ: Поевтинил зеленчукот, а поскапел лебот, цигарите, сувото овошје

Поради „златната треска“ цената на златото ќе стигне до 3.000 долари

Поради „златната треска“ цената на златото ќе стигне до 3.000 долари

33.265 ДЕНАРИ: Toлку чини синдикалната минимална кошница

33.265 ДЕНАРИ: Toлку чини синдикалната минимална кошница

ДЕНЕСКА Е ПОСЛЕДЕН РОК ЗА ЕРБАП ГАЗДИТЕ - ќе има ли затвор ако нема плата

ДЕНЕСКА Е ПОСЛЕДЕН РОК ЗА ЕРБАП ГАЗДИТЕ - ќе има ли затвор ако нема плата

НОВ РЕКОРД: Скокна цената на златото

НОВ РЕКОРД: Скокна цената на златото

Зошто „паѓа“ доларот?

Зошто „паѓа“ доларот?