21 Април, 2021
0.0220

Захариева: Бугарија финансира проекти во Македонија

Објавено во: Македонија 04 Март, 2021


Денес во Европа нема сомнение дека местото на Западен Балкан е во ЕУ, но треба да биде јасно дека ова е процес што зависи главно од работата на секоја од 6-те земји. Нивниот напредок се оценува со реформите и нивните индивидуални достигнувања, вели Екатерина Захариева, вицепремиер и министер за надворешни работи на Бугарија во новото интервју за Монитор.бг. Захариева вели дека Бугарија за ова доста им помага на Македонија и на другите земји од таа група, а споменува често соседите доаѓаат на одмор во Бугарија. 

„Нашите соседни земји имаат единствена природа како бугарска, вкусна кујна, нудат можности и за летни и за зимски одмори - но за да ги охрабриме Бугарите да ги посетуваат, а нашите соседи сè повеќе избираат Банско, Пампорово и брегот на Црното Море, ние мора да ја подобриме инфраструктурата. Бугарија, исто така, го поддржува развојот на граѓанското општество на Балканот, медиумите, образованието и науката преку финансирање на проекти бесплатно. Одвојуваме најмногу средства на Република Северна Македонија, вели таа.

Го повтори ставот дека ниту една земја од ЕУ не ја пристиска Бугарија да дозволи преговарачка рамка за Македонија.

„Ако некој од нашите соседи навистина мисли така, ќе му кажам дека Европската унија не работи така и не сметајте дека некој ќе ни мавта со прст. Напротив, ставот на повеќето земји-членки е дека нерешените билатерални прашања мора да се решат пред влезот во ЕУ, бидејќи имаме доволно примери за тоа како ова може да го попречи донесувањето одлуки кога сите ќе се собереме околу тркалезната маса во Брисел. Се разбира, сите земји-членки имаат национални интереси, но нашата цел е да постигнеме решение со консензус, а за тоа е потребна политичка култура на дијалог. Нашата цел е со проширувањето да ја направиме унијата посилна, а не послаба, вели таа

Тврди дека за време на пандемијата, ЕУ мобилизира повеќе од 3,3 милијарди евра за обновување и борба против коронавирусот на Западен Балкан, што било израз на посветеноста на Унијата кон регионот.


Можеби ќе ве интересира

НЕПОТИЗАМ, КРОНИЗАМ, КЛИЕНТЕЛИЗАМ, ПАРТИСКА ПОВРЗАНОСТ - во јавниот сектор и лани се вработувале малку „поеднаквите“ од другите

НЕПОТИЗАМ, КРОНИЗАМ, КЛИЕНТЕЛИЗАМ, ПАРТИСКА ПОВРЗАНОСТ - во јавниот сектор и лани се вработувале малку „поеднаквите“ од другите

ЕПИДЕМИОЛОГОТ ДАНИЛОВСКИ: Цитокинската бура е последица од претерана стимулација на имунолошкиот систем

ЕПИДЕМИОЛОГОТ ДАНИЛОВСКИ: Цитокинската бура е последица од претерана стимулација на имунолошкиот систем

Маж си ја убил сопругата во Струга

Маж си ја убил сопругата во Струга

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август