09 Јуни, 2023
0.0234

Захарова: Некогаш убавата вестерн „градина“ целосно избледе, можеби им недостига руско ѓубриво

Објавено во: Свет 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова вели дека Западот покажал „завист, гнев и банална љубомора“. Oва се однесува на вчерашната средба во Москва на рускиот претседател Владимир Путин со кинескиот колега Си Џинпинг. Тема беше војната во Украина. 

„Не го забележаа главното – и двајцата лидери зборуваа за повеќегодишниот конструктивен, а не деструктивен, развој на билатералните односи, што не е во интерес само на нашите две земји, туку и на целиот свет“, коментира Захарова на Телеграм.

Рече дека Германија им забранува на своите компании да ги користат најновите кинески телекомуникациски производи, а Холандија забранува соработка со Пекинг на полето на микрочипови.

„Се разбира, во САД не можат да им простат на Кинезите за тоа што нивните решенија предизвикуваат поголем интерес и се попопуларни од американските програми“, истакна Захарова. 

Вели дека и во времето на пандемијата двете земји си помагале. 

„Некогаш убавата вестерн „градина“ целосно избледе. Можеби им недостига руско ѓубриво што самиот Запад го блокираше. Од друга страна, „џунглата“ е полна со сила, богата со ресурси и суровини, а исто така, можеби најважно, полна со конструктивност и одговорност“, заклучи таа.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен не е надлежен да го критикува кинескиот претседател Си Џинпинг за неговата посета на Русија, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин. Кина се залага за мир во Украина. 

Кинескиот претседател три дена ќе престојува во руската престолнина. Украина утрово објави дека уништила руски ракети на Крим.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада

Сириецот кој изврши напад во Франција, носел крст и молитвеник

Сириецот кој изврши напад во Франција, носел крст и молитвеник

(ВИДЕО) Кои градови се најдобри за живот за пензионери?

(ВИДЕО) Кои градови се најдобри за живот за пензионери?

Азилант од Сирија e напаѓачот кој ги избодел четирите деца во Франција

Азилант од Сирија e напаѓачот кој ги избодел четирите деца во Франција

(ВИДЕО) ДОБИ АПЛАУЗ: Италијанска пратеничка го доеше своето дете на седница во парламентот

(ВИДЕО) ДОБИ АПЛАУЗ: Италијанска пратеничка го доеше своето дете на седница во парламентот

ХОРОР ВО ФРАНЦИЈА - напаѓач избоде со нож шест мали дечиња, две се во критична состојба

ХОРОР ВО ФРАНЦИЈА - напаѓач избоде со нож шест мали дечиња, две се во критична состојба

ФОРИН ПОЛИСИ: Путин е во тесно, Русија се повеќе наликува на држава што се распаѓа

ФОРИН ПОЛИСИ: Путин е во тесно, Русија се повеќе наликува на држава што се распаѓа

„ВАКА ИЗГЛЕДА РАКОТ, СЕГА И МЕТАСТАЗИ ВО МОЗОКОТ“: Шенон Доерти за нејзината најдолга борба

„ВАКА ИЗГЛЕДА РАКОТ, СЕГА И МЕТАСТАЗИ ВО МОЗОКОТ“: Шенон Доерти за нејзината најдолга борба

ЊУЈОРК Е НА ВРВОТ, СТАНА НАЈСКАП ГРАД НА СВЕТОТ ЗА СТРАНЦИТЕ: Го надмина Хонг Конг кој четири години беше на врвот

ЊУЈОРК Е НА ВРВОТ, СТАНА НАЈСКАП ГРАД НА СВЕТОТ ЗА СТРАНЦИТЕ: Го надмина Хонг Конг кој четири години беше на врвот