25 Јуни, 2024
0.0251

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

Објавено во: Свет 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Според украинскиот претседател Володимир Зеленски, Русите подготвуваат нова офанзива. 

Зеленски кажа дека Русија во моментов ги концентрира своите сили во регионот Белгород во близина на границата со Украина. Русија во последните недели ги засили нападите врз регионот Харков. 

Институтот за проучување на војната објави дека Зеленски се чини дека зборува за областа Грејворон-Борисовка-Пролетарски во руската област Белгород. Оттаму велат дека сателитски снимки сугерираат дека во последните недели трупите на Путин ја прошириле активноста во магацините и населбите во областа. Германија испорача уште еден систем за противвоздушна одбрана „IRIS-T“ на Украина, според Шпигел. 

Руската инвазија на Украина почна на 24 февруари 2022 година. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација