13 Април, 2024
0.0296

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

Објавено во: Свет 22 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја намали загубата на Авдејевка, која беше освоена од руските сили минатата недела, и ги повика сојузниците побрзо да испратат помош за Украина.

Зеленски ова го изјави во интервју за американската телевизија Фокс њуз, кое ќе се емитува вечерва, во пресрет на втората годишнина од почетокот на војната во Украина. Делови од интервјуто се веќе објавени.

Зеленски не придава големо значење на загубата на Авдивка, напротив, укажа на претходните успеси на украинските вооружени сили, особено во североисточниот регион Харков, каде што се одржа интервјуто за Фокс њуз. Тој призна и дека минатата година била „тешка“ за Украина, особено на крајот на годината.

„Во текот на овие две години го вративме регионот Харков. Сега сме во овој регион и го деблокиравме Црното Море. Има патишта за извоз на жито и уништивме многу бродови на руската флота. Ова го успеавме за две години. А што постигнаа тие? Само ова едно место. Но за што?“, се запраша Зеленски

Зеленски не е задоволен од забавувањето на помошта од Западот, но тој директно не ги спомна САД.

„Мораме да бидеме побрзи. Тоа значи дека треба да ја прескокнеме целата бирократија. Во спротивно, немаме шанси“, додаде украинскиот претседател.


Можеби ќе ве интересира

ОВА Е НАПАЃАЧОТ ОД СИДНЕЈ: Влетал во трговскиот центар со нож и почнал да ги боде посетителите! (ФОТО)

ОВА Е НАПАЃАЧОТ ОД СИДНЕЈ: Влетал во трговскиот центар со нож и почнал да ги боде посетителите! (ФОТО)

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

ТАТКО МУ БИЛ УБИЕН, ПОРАДИ ТАГА НЕ ЗБОРУВАЛ ДО 18 ГОДИНИ: Животната приказна на КРАЛОТ НА МОДАТА

ТАТКО МУ БИЛ УБИЕН, ПОРАДИ ТАГА НЕ ЗБОРУВАЛ ДО 18 ГОДИНИ: Животната приказна на КРАЛОТ НА МОДАТА

Почина познатиот италијански дизајнер Роберто Кавали

Почина познатиот италијански дизајнер Роберто Кавали

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

НАПАДИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА: Путин објасни зошто ги гаѓаат овие цели

НАПАДИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА: Путин објасни зошто ги гаѓаат овие цели

СЕ ПЛАШАТ ОД ОДМАЗДАТА НА ИРАН: Израелците велат дека ги загрижува можната ескалација

СЕ ПЛАШАТ ОД ОДМАЗДАТА НА ИРАН: Израелците велат дека ги загрижува можната ескалација