19 Јануари, 2020
0.0150

Жената со Даунов синдром со златни раце: Приказната на Бети Петковска

Објавено во: Стил 10 Јуни, 2019

Баба ѝ ја научила да плете уште како малечка и таа до ден денес создава прекрасни ракотворби - огрлици, украси за коса, миљенца, торби..

При една случајна средба со една моја драга пријателка, за око ми запна прекрасната плетена огрлица што ја носеше направена од црвено-бели цветови. Кога ја прашав откаде ѝ е, ми одговори-Бети ми ја подари. Тогаш првпат слушнав за Елизабета Петковска - жена со Даунов синдром чија умешност и пасија е плетењето. Посакав да ја запознаам.


Токму како што ја замислував, Бети е тивка и повлечена жена која живее заедно со својата мајка Мира во населбата Хиподром. Нејзините ракотворби се нешто од коешто запира здивот - прекрасни брошеви, огрлици, шноли со плетени рози, но и миљенца, плетени чаршафи со прекрасни орнаменти.

Целата приказна читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Приказна за човекот кој го „мачеше“ Џоковиќ: Поради него трипати менував маици

Приказна за човекот кој го „мачеше“ Џоковиќ: Поради него трипати менував маици

(ВИДЕО) Село се спаси од изумирање и денес заработува милиони

(ВИДЕО) Село се спаси од изумирање и денес заработува милиони

ДЕСТИНАЦИЈА ОД СОНИШТАТА: Се гради највисокиот хотел на светот

ДЕСТИНАЦИЈА ОД СОНИШТАТА: Се гради највисокиот хотел на светот

Е мачна Атиџе, Ти на светот му ја испрати најголемата лекција- „Ако еден го прекрши Законот на природата, сите ја плаќаат цената!”

Е мачна Атиџе, Ти на светот му ја испрати најголемата лекција- „Ако еден го прекрши Законот на природата, сите ја плаќаат цената!”

Продолжив појака од било кога: Кристина Димитријевска прозборе за разводот со Кајмакоски

Продолжив појака од било кога: Кристина Димитријевска прозборе за разводот со Кајмакоски

Дали знаете кој тенисер ќе стане првиот милијардер?

Дали знаете кој тенисер ќе стане првиот милијардер?

Мед и млеко

Мед и млеко

Доживеав наркоза бркајќи ајкула: Авантурите на Слободанка Јакимовска, првата жена професионален нуркач

Доживеав наркоза бркајќи ајкула: Авантурите на Слободанка Јакимовска, првата жена професионален нуркач

Неверојатно: Ни мајстор ни работници- куќа готова за два дена

Неверојатно: Ни мајстор ни работници- куќа готова за два дена