05 Декември, 2021
0.0210

ЗЕНЕЉИ СЕ ОПРАВДА: За пензискиот скандал директорот не чувствувал вина, Шекеринска и Османи во клинч

Објавено во: Економија 30 Јануари, 2019

Одамна е познато дека во Македонија ретко се понесува одговорност барем од страна на функционери кога ќе се открие некој скандал или криминални дејствија.

Така и за последниот случај никој не чувствува лична одговорност па ниту ни директорот на ПИОМ Шаип Зенељи.

Зенељи убедува дека парите не се украдени туку се користеле за исплата на пензии а долгот ќе им биде вратен на осигурениците а причина за овој проблем тој ги наведува обемните административни процедури и честите законски измени.

Пресметките на министерството за труд  и социјална политика покажуваат дека на сметките на секој осигуреник ќе треба да бидат префрлени по околу 400 000 денари.

2009 и 2010 се годините кога настанал најголемиот проблем.

Овој скандал ги извади на површина различните мислења на вицепремиерот Бујар Османи и министерката за одбрана Радмила Шекеринска .

Османи застана во одбра на директорите и според него немало злоупотреба на парите од Фондот на ПИОМ, додека пак Шекеринска е убедена дека злоупотреба имало и таа мора да се истражи.

Колку за потсетување за време на директорувањето на директорите од ДУ не им биле префрлани пари во вториот столб на 12 илјади вработени, со што им била нанесена штета од 19 милиони евра.

Можеби ќе ве интересира

НЕ САМО ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА БРАШНОТО, ЗЕЈТИНОТ, МЛЕКОТО...ЛИСТАТА МОЖЕ ДА СЕ ПРОШИРИ: Министерот Бектеши со ваква најава

НЕ САМО ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА БРАШНОТО, ЗЕЈТИНОТ, МЛЕКОТО...ЛИСТАТА МОЖЕ ДА СЕ ПРОШИРИ: Министерот Бектеши со ваква најава

ПРОФУНКЦИОНИРАЊЕТО ТЕЦ НЕГОТИНО ЌЕ БИДЕ ПОЕФТИНО ОД УВОЗОТ НА СТРУЈА: „Златната резерва” ТЕЦ „Неготино” може да ја спаси земјава од мрак

ПРОФУНКЦИОНИРАЊЕТО ТЕЦ НЕГОТИНО ЌЕ БИДЕ ПОЕФТИНО ОД УВОЗОТ НА СТРУЈА: „Златната резерва” ТЕЦ „Неготино” може да ја спаси земјава од мрак

ЗА ПРВ ПАТ ЗАЕДНИЧКИ НАСТАП НА ФИРМИТЕ ОД РЕГИОНОТ

ЗА ПРВ ПАТ ЗАЕДНИЧКИ НАСТАП НА ФИРМИТЕ ОД РЕГИОНОТ

ВЛАДАТА ГИ ЗАМРЗНА ЦЕНИТЕ: Еве на кои производи

ВЛАДАТА ГИ ЗАМРЗНА ЦЕНИТЕ: Еве на кои производи

СРЕДБА СО СТРАНСКИ ДОНАТОРИ: ФИТР догодина прави хибриден Инвестициски фонд од 27 милиони евра

СРЕДБА СО СТРАНСКИ ДОНАТОРИ: ФИТР догодина прави хибриден Инвестициски фонд од 27 милиони евра

ОЧАЕН КВАРТАЛ ЗА СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ: Како ќе заврши годината?

ОЧАЕН КВАРТАЛ ЗА СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ: Како ќе заврши годината?

Што поголем број граѓани да работат од дома, порачаа властите во Швајцарија

Што поголем број граѓани да работат од дома, порачаа властите во Швајцарија

ТОЧНО НА 12.12 ВО 12.12 ЧАСОТ - протест на Синдикатот за неработната недела и минимална плата од 18 илјади денари

ТОЧНО НА 12.12 ВО 12.12 ЧАСОТ - протест на Синдикатот за неработната недела и минимална плата од 18 илјади денари

Бектеши најави замрзнување на цените на основните продукти

Бектеши најави замрзнување на цените на основните продукти