19 Јануари, 2020
0.0154

Животната приказна на Нелсон Мандела: Се маскирал во готвач и шофер за да не го уапсат

Објавено во: Стил 04 Август, 2019

Да беше уште жив, ова лето ќе наполнеше 101 година, а засекогаш ќе остане запаметен како првиот црн претседател на Јужноафриканската Република, Нелсон Мандела.

После 27 години поминати во затвор, за што повеќе може да се прочита на Машки Магазин, Мандела во 1994 година беше избран за првиот црн претседател и првиот лидер на оваа држава кој е избран после демократските избори. Се повлече од работата во 1999 година, а почина на 5 декември 2013 година, кога имаше 95 години.

Неговото вистинско име било Ролихлахла, што во превод значи „проблематичар“. Името Нелсон го добил од својот наставник, бидејќи на почетокот на 20тиот век во Јужна Африка често биле давани англиски имиња поради присуството на британските колонии во земјата.

Повеќе од 20 години Мандела работел во Афричкиот национален конгрес, како член на опозициската партија која се залагала за граѓанските и човечки права на црниците во времето на апартхејдот.


Можеби ќе ве интересира

Приказна за човекот кој го „мачеше“ Џоковиќ: Поради него трипати менував маици

Приказна за човекот кој го „мачеше“ Џоковиќ: Поради него трипати менував маици

(ВИДЕО) Село се спаси од изумирање и денес заработува милиони

(ВИДЕО) Село се спаси од изумирање и денес заработува милиони

ДЕСТИНАЦИЈА ОД СОНИШТАТА: Се гради највисокиот хотел на светот

ДЕСТИНАЦИЈА ОД СОНИШТАТА: Се гради највисокиот хотел на светот

Е мачна Атиџе, Ти на светот му ја испрати најголемата лекција- „Ако еден го прекрши Законот на природата, сите ја плаќаат цената!”

Е мачна Атиџе, Ти на светот му ја испрати најголемата лекција- „Ако еден го прекрши Законот на природата, сите ја плаќаат цената!”

Продолжив појака од било кога: Кристина Димитријевска прозборе за разводот со Кајмакоски

Продолжив појака од било кога: Кристина Димитријевска прозборе за разводот со Кајмакоски

Дали знаете кој тенисер ќе стане првиот милијардер?

Дали знаете кој тенисер ќе стане првиот милијардер?

Мед и млеко

Мед и млеко

Доживеав наркоза бркајќи ајкула: Авантурите на Слободанка Јакимовска, првата жена професионален нуркач

Доживеав наркоза бркајќи ајкула: Авантурите на Слободанка Јакимовска, првата жена професионален нуркач

Неверојатно: Ни мајстор ни работници- куќа готова за два дена

Неверојатно: Ни мајстор ни работници- куќа готова за два дена