15 Април, 2021
0.0249

ЗОРАН ЈОВАНОВСКИ: Ако сака да толкува историја, на Георгиевски да му се даде шанса да ја раскаже и онаа за продажбта на ОКТА

Објавено во: Македонија 03 Март, 2021

Не стивнуваат реакциите по контроверзните предлози на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за разрешување на македонско бугарскиот спор. 

Откако првично реагираа бројни јавни личности, од неговите тези се огради и СДСМ, нарекувајќи ги лични ставови, вчера Георгиевски во телевизиска дебата на ТВ 24 со Петар Богојески, се опиша себе си како личност кој секогаш кршела табуа во македонската политика, потенцирајќи дека за неговиот предлог бил мотивиран од, како што реше, опасноста да изгубиме нови 20 годин и во односите со Бугарија.

Меѓу оние кои реагираа на наводите на Георгиевски е и Зоран Јовановски, поранешен потпретседател на СДСМ, кој сега воопшто не е активен во политиката.

Тој вели дека ако сака да ја толкува историјата, Георгиевски треба да ја раскаже и онаа која се однесува на продажбата на рафинеријата ОКТА. 

Нема да мрднеме напред како општество додека не почнеме работите да ги кажуваме отворено и директно. Еве на пример, Љубчо Георгиевски и понатаму мртов ладен ни кажува што треба да правиме, ни ја толкува историјата... Не е тој крив што досега не му е дадена шанса да ја раскаже историјата за договорот со ОКТА“, напиша Зоран Јовановски на својот фејсбук профил.

Можеби ќе ве интересира

Јанша му потврдил на Мицкоски дека не постои нон пејпер кој ги „чепка“ границите на Балканот

Јанша му потврдил на Мицкоски дека не постои нон пејпер кој ги „чепка“ границите на Балканот

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

СПУТНИК V произведен во Торлак ќе биде и за земјите од соседството, но сега нема потреба да нарачуваме дополнителни количини, кажа Филипче

СПУТНИК V произведен во Торлак ќе биде и за земјите од соседството, но сега нема потреба да нарачуваме дополнителни количини, кажа Филипче

На 28.април пристигнуваат сите 200.000 вакцини од Кина: Филипче добил потврда од Кинеската амбасада во Скопје

На 28.април пристигнуваат сите 200.000 вакцини од Кина: Филипче добил потврда од Кинеската амбасада во Скопје