13 Јуни, 2024
0.0269

Жртви и над 150 повредени во земјотресот во Авганистан

Објавено во: Свет 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Неколку загинати и стотина повредени има во земјотресот кој го зафати Авганистан, но и ги стресе и соседните држави. 

Ѕид од куќа падна и усмрти девојче во Пакистан. Најмалку две лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала што вечерва го погоди северен Авганистан. Повеќе од 150 луѓе се повредени во областа Сват на северот на Пакистан,  поради што локалните болници прогласија итна ситуација, пренесува „Ројтерс“.

Авганистанските власти најавија дека засега немаат прецизни податоци за жртви.

Портпаролот на авганистанското Министерство за вонредни ситуации, Шафиула Рахими, изјави дека две лица загинале во источниот дел на провинцијата Лагман и потврдил дека земјотресот бил многу силен, дека е почувствуван во Бадакшан и во северниот дел на Авганистан, но и во Њу Делхи , главниот град на Индија.

Епицентарот бил во планинскиот венец Хинду Куш, во близина на оддалечената провинција Бадакшан. 

Можеби ќе ве интересира

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата