19 Јуни, 2018
0.3759
    ALK 8296.78    0.56%     BESK 9800    2.83%     GRNT 810.1    -0.91%     KMB 5003.67    2.97%     KSPR 26    0%     MPT 37007.55    -0.04%     MTUR 4500    1.81%     PKB 13901    3.82%     RZLE 35    25%     RZLV 70    5.79%     STB 951.08    0.12%     STBP 900    -2.17%     STIL 159    3.43%     TEL 275    0%     TETE 2290    6.76%     TNB 13563.46    -0.09%     TPLF 1235.96    -3.39%     TTK 949.95    0.07%     UNI 2542.36    1.69%     VITA 8503    0.02%     ZPKO 2858    0.01%

Бугарија ја победи Македонија во трката за германска инвестиција

Објавено во: Економија 13 Јуни, 2018

Бугарија ја победи Македонија во трката за германската инвестиција на Leoni, производителот на електрични системи и автомобилски кабли.

Странскиот инвеститор во Плевен ќе отвори 2.000 работни места и ќе инвестира 32 милиони евра, што е најголема странска инвестиција во Бугарија во последните 10 години.

Покрај Македонија, на Бугарија за оваа инвестиција и конкурираше и Србија, како и Украина.

Бугарскиот заменик-министер за економија Александар Манолев изјави дека пресудно во трката со земјите-конкуренти било тоа што Бугарија најбрзо се прилагодила во менувањето на потребните прописи што биле поставени како услов од Leoni.

Можеби ќе ве интересира

Анѓушев: Придобивките од договорот се големи, ќе има полесен пристап до фондови

Анѓушев: Придобивките од договорот се големи, ќе има полесен пристап до фондови

Хеленик Петролеум преговара со Владата за нафтовод

Хеленик Петролеум преговара со Владата за нафтовод

Трајковски: Градежници вработуваат инженери додека да добијат лиценца

Трајковски: Градежници вработуваат инженери додека да добијат лиценца

Претседателот на странските инвеститори во Македонија задоволен од договорот

Претседателот на странските инвеститори во Македонија задоволен од договорот

Анѓушев: Владата ќе им враќа пари на фирмите кои вработувале

Анѓушев: Владата ќе им враќа пари на фирмите кои вработувале

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Колку акционери има во штипски „Бетон“ ?

Колку акционери има во штипски „Бетон“ ?

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?