22 Мај, 2018
0.3717
    ALK 8079.77    -0.23%     GRNT 725.79    -2.33%     KMB 4342.88    -0.71%     MPT 30833.43    2.72%     OHB 6450    -0.75%     PKB 12500    0.01%     RMDEN16 95.5    0%     RZLV 45    2.27%     RZUS 130    4.15%     STB 1013.24    -0.91%     STBP 1108.01    0.47%     STIL 132.23    -0.56%     TKVS 3990    3.22%     TNB 13500.82    -1.58%     TPLF 1606.85    2.09%     TTK 857.29    -0.32%     UNI 2420    0%     ZILU 245    2.94%

Колку пари изнесоа петмината најголемите странски акционери?

Објавено во: Анализа 11 Јули, 2017

Петмината величенствени од добивките за 2016 година изнесоа над 71 милиони евра. Од нив речиси 50 милиони евра завршија кај три грчки компании

Странците кои се доминантни сопственици на акции во „Стопанска банка Скопје“, НЛБ Скопје, „Каменимост комуникации“, Цементарницата УСЈЕ и ОКТА се најдобитните акционери кои добија дивиденди од ланските добивки на овие компании. Кога ќе „се удри црта“ вкупно од земјава сопствениците на овие компании по основ на дивиденди од земјава изнесоа над 71 милиони евра (во бруто износ). Во петмината величенствени три се грчки компании: „Национална банка на Грција“, „Хеленик петролеум“ и „Титан“. На нивните конта се префлени речиси 50 милиони евра!

Најголем удел во износот на девизи од земјава по основ на дивиденда има Стопанска банка Скопје. Таа за лани подели дивиденда во износ од 127 денари за акција. Националната банка на Грција има 94,64 отсто од акциите со право на глас. Таа доби дивиденда од 34,012 милиони евра во бруто износ. Тоа е безмалку половината  од целиот износ на дивиденда на „петмината величнествени акционери“.

Втора на листата на величенствените е уште една грчка инвестиција. Станува збор за грчката корпорација за производство на цемент „Титан“ која преку холандската компанија поседува 94,84 отсто од акциите во скопската фабрика за производство на цемент и градежни материјали која работи одлично. „Титан“ за лани доби дивиденда во износ од 14 милиони евра.

Трета на ранг листата е словенечката Нова љубљанска банка која е доминантен сопственик во НЛБ Банка Скопје. Словенечката банка доби 12 милиони евра за своите 86,97 отсто од акциите со право на глас.

Во петорката е и „Каменимост комуникации“ најголемиот акционер во големата македонска телекомуникациска компанија „Македонски телеком“. За лани нивната дивиденда од работата на „Македонски телеком“ е 10,2 милиони евра во бруто износ. „Каменимост комуникации“ е сопственик на 51 отсто од акциите во „Македонски телеком“.

Најмалку добитен од петте најголеми е „Хеленик Петролеум“ најголемиот акционер во скопската рафинерија ОКТА. За лани оваа компанија на најголемиот сопственик на акции во исплати добивка во износ од 1,22 милиони евра. „Хеленик петролеум“ поседува 81,51 отсто од акциите со право на глас во ОКТА.

Р.Ф.