25 Мај, 2020
0.0381

28 милиони денари субвенции неделава ќе легнат на сметките на 544 овоштари

Објавено во: Агробизнис 31 Јули, 2017

На сметките на 544 овоштари неделава треба да легнат 28 милиони денари. 

Тоа е сумата која МЗШВ предвидува да ја исплати како субвенција.

Покрај овоштарите неделава отштета треба да добијат и лозарите и погодените од штетите кои настанаа при невремето во Гази Баба.

Од кабинетот на министерот посочуваат дека се прават напори да им се излезе во пресрет и земјоделците и на овоштарите од преспанската околина.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Да не беше засејувањето, ќе наврнеше многу повеќе град во Македонија

(ВИДЕО) Да не беше засејувањето, ќе наврнеше многу повеќе град во Македонија

Започна засејувањето на облаците над Македонија

Започна засејувањето на облаците над Македонија