22 Септември, 2018
0.3069
    ALK 8001    -0.04%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 820    0%     KMB 5174.73    0.16%     MPOL 314    0%     MPT 47013    -1.53%     OHB 6600    0.79%     OKTA 4296.07    0.92%     RZTK 526    0%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     STBP 1158    0.73%     TNB 14007.94    0.06%     TTK 1135    -0.03%     UNI 2307.38    -0.99%

3 ризици што треба да ги прифатите ако сакате да бидете успешни

Објавено во: Финансии 10 Март, 2018

Чувствувате дека можете да постигнете повеќе од она што го дозволува вашата сегашна работа? Дали мислите за преквалификација или за нов бизнис потфат? Или само ви треба промена?

Развојот на кариера секогаш доаѓа со своите ризици, но тие го отвораат патот за успех. Еве ги најчестите и како да не се плашите од нив.

1. Ризикот од влегување во непозната територија.

Непознатото е секогаш застрашувачко. Ние се грижиме дека не сме доволно компетентни и подготвени дека нема да можеме да се справиме. Наместо тоа, треба да погледнеме што се случува како можност да растеме и да учиме нови работи.

2. Ризикот да неуспееме и стравот дека ќе изгледаме како губитници во очите на нашите роднини.

Да, веројатноста за неуспех се јавува при секоја промена. Но, луѓето кои навистина те сакаат се интересираат за тебе како личност, а не за твојата висока позиција и за цифрите на вашата банкарска сметка. И ако некој те занемари поради чекор назад во твојата кариера, тогаш ова лице воопшто не заслужува да биде дел од твојот живот.

3. Ризикот од губење на сè.

Во нов потфат, нормално е да се грижиме за нашата финансиска состојба. Успокојувај ги своите мисли, наместо да се концентрираш на она што може да се случи ако не успееш, фокусирај се на тоа што ќе се случи ако успееш. Имајте верба во себе и повторете дека можете да надминете сè.

Можеби ќе ве интересира

Зошто просечната плата во Македонија се намалува во летните месеци?

Зошто просечната плата во Македонија се намалува во летните месеци?

Поголеми плати на сметка од 1 октомври во училиштата, градинките и болниците

Поголеми плати на сметка од 1 октомври во училиштата, градинките и болниците

Немаат работа, ама за 30.000 не стануваат од кревет

Немаат работа, ама за 30.000 не стануваат од кревет

НЕМА КОЈ ДА ГРАДИ И ПОПРАВА: Кризата за работници ќе им ги уништи фирмите

НЕМА КОЈ ДА ГРАДИ И ПОПРАВА: Кризата за работници ќе им ги уништи фирмите

Роден е во сиромаштија а денес е најдобар во бизнисот: Советува како да заработите повеќе пари

Роден е во сиромаштија а денес е најдобар во бизнисот: Советува како да заработите повеќе пари

(ФОТО) ГИ ЧУВА ДЕЦАТА НА БОГАТИТЕ НА ПАТУВАЊА: Какви искуства доживеала не можете да замислите

(ФОТО) ГИ ЧУВА ДЕЦАТА НА БОГАТИТЕ НА ПАТУВАЊА: Какви искуства доживеала не можете да замислите

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Пет општини ќе добијат грантови за подобрување на социјалните услуги

Пет општини ќе добијат грантови за подобрување на социјалните услуги

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа