03 Јуни, 2020
0.0444

300 илјади евра од Турција за Спомен собата на Кемал Ататурк во Битола

Објавено во: Македонија 20 Ноември, 2012

Завод и Музеј-Битола и турската агенција за пријателство и соработка-ТИКА днеска потпишаа договор за реализација на турска владина поддршка за обновување на Спомен собата на  Мустафа Кемал Ататурк и административниот дел на оваа национална установа. Вкупната инвестиција на проектот изнесува околу 300.000 долари што е прва поголема реконструкција со турска владина поддршка по 1994 година, кога беше  и отворена Спомен собата на Кемал Ататурк. Како што изјави директорката на Музејот, Љиљана Христова активностите за обнова ќе бидат извршени во краток рок по што се надеваат дека ќе се интезивира туристичката понуда и посебно содржините за гостите од Турција. Таа информираше дека со овие пари ќе биде извршено обновување на предната страна-фасада, односно влезниот дел, влезната врата и балконот на Музејот, обновување на директоратот во нашата установа, мермерните скали и внатрешната железна ограда и целосна обнова на Спомен собата на Кемал Ататурк.

Махмут Чевик, кој беше потписник на денешниот протокол истакна дека сакале да обезбедат  подобар простор за работа на установата и подобра презентација на Музејот, а во името на турскиот народ јавни и се заблагодари на Република Македонија за како што вели, несебичната поддршка за зачувување на ова заедничко културно-историско наследство и посебно важноста на Спомен собата на Мустафа Кемал Ататурк.

 

Можеби ќе ве интересира

Општина Тетово смета дека не заслужува карантин, апелираат граѓаните да ги прекинат семејните посети

Општина Тетово смета дека не заслужува карантин, апелираат граѓаните да ги прекинат семејните посети

Заразени со корона вирусот и вработени во штипските градинки

Заразени со корона вирусот и вработени во штипските градинки

Се шири лажна вест дека Грција забранила влез на граѓаните од Тетово, Чаир, Сарај

Се шири лажна вест дека Грција забранила влез на граѓаните од Тетово, Чаир, Сарај

Синот на градоначалникот на Радовиш влегол во проблеми со полиција

Синот на градоначалникот на Радовиш влегол во проблеми со полиција

НОВИ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ МОЖНИ УШТЕ ДЕНЕСКА - Владата го чека „аберот“ од состанокот во Министерството за здравство

НОВИ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ МОЖНИ УШТЕ ДЕНЕСКА - Владата го чека „аберот“ од состанокот во Министерството за здравство

Заразата се шири, а граѓаните планираат викенд во Охрид, Маврово и Дојран

Заразата се шири, а граѓаните планираат викенд во Охрид, Маврово и Дојран

Филипче: Денеска 101 заболени, четворица починаа

Филипче: Денеска 101 заболени, четворица починаа

ЗНМ: Владата селективно помага медиуми

ЗНМ: Владата селективно помага медиуми

Сите ја чекаат бројката на новозаразени, Филипче се пофали дека го избегнавме италијанското сценарио

Сите ја чекаат бројката на новозаразени, Филипче се пофали дека го избегнавме италијанското сценарио