22 Септември, 2020
0.0300

33.265 ДЕНАРИ: Toлку чини синдикалната минимална кошница

Објавено во: Економија 07 Август, 2020

На четиричлено семејство во јули му биле потребни повеќе од 33.000 денари за основни потреби. 

Точната сума е 33.265 денари за задоволување на основните месечни потреби.

Според синдикалната минимална кошница, најмногу пари се потребни за храна и пијалоци. За оваа намена се трошат 14.064 денари, а за плаќање на режиските трошоци се одвојуваат 10.444 денари. За превоз се потребни 2.466 денари, а за одржување на хигиена 2.369 денари.

За облека и обувки се одвојуваат 2.142 денари, а за културни активности 1.066 денари.

Во меѓувреме во Македонија за 7.5 отсто се зголеми цената на струјата.

Најголемиот синдикат во земјава бара регулаторите да ја преиспитаат одлуката за зголемување на цената на струјата.


Сметаат дека повисоката цена лошо ќе се одрази врз животниот стандард.

Ако остане цената, бараат покачување на платите и пензиите. 

Можеби ќе ве интересира

Ќе се гради пруга од Кичево до границата со Албанија

Ќе се гради пруга од Кичево до границата со Албанија

Грчката економија има кондиција за втор целосен карантин

Грчката економија има кондиција за втор целосен карантин

Просечната плата скокна - СДСМ се пофали дека нивните политики дале резултат

Просечната плата скокна - СДСМ се пофали дека нивните политики дале резултат

ЧОВЕК ОД ДОВЕРБА НА МИЦКОСКИ И ГЛАВНА ЗА ФИНАНСИИ ВО ПАРТИЈАТА - Димитриеска-Кочоска отсега и во Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

ЧОВЕК ОД ДОВЕРБА НА МИЦКОСКИ И ГЛАВНА ЗА ФИНАНСИИ ВО ПАРТИЈАТА - Димитриеска-Кочоска отсега и во Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Ќе се намали ДДВ за повеќе услуги: Повисок праг за обврзниците на овој данок

Ќе се намали ДДВ за повеќе услуги: Повисок праг за обврзниците на овој данок

Топ-5 најголеми плати во Македонија: Фармацевтите пред банкарите

Топ-5 најголеми плати во Македонија: Фармацевтите пред банкарите

Македонскиот текстил во магацините во странство: Нема нови нарачки, компаниите пред банкрот

Македонскиот текстил во магацините во странство: Нема нови нарачки, компаниите пред банкрот

Колку пари прават водечките светски модни брендови на нашиот пазар?

Колку пари прават водечките светски модни брендови на нашиот пазар?

Дарежливиот газда од Охрид го следи трендот на добра заработувачка од станови во градот

Дарежливиот газда од Охрид го следи трендот на добра заработувачка од станови во градот