23 Април, 2019
0.0235

40 милиони евра кредити одобрени за Црна Гора

Објавено во: Балкан, Финансии 12 Октомври, 2012

Европската инвестициска банка (ЕИБ) потпиша во Подгорица четири договори со цел поддршка на локалната економија и олеснување на патот на Црна Гора кон Европската унија (ЕУ). Банката на Црна Гора одобри кредити од 25 милиони евра за мали и средни претпријатија, 20 милиони евра за одбрана од поплави и превенција, 600 000 евра во рамки на Инвестициската рамка за западен Балкан за реконструкција на водоводот во Цетиње и 3,5 милиони евра за реализација на проектот за пречистување на отпадните води во Плевлја, се наведува во соопштението од ЕИБ.

Можеби ќе ве интересира

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ