30 Мај, 2024
0.0339

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

Објавено во: Балкан 22 Април, 2024

Добивај вести на Viber

На белградскиот аеродром Никола Тесла, Министерството за внатрешни работи  наскоро ќе постави порти кои автоматски ќе ги читаат пасошите, што ќе овозможи побрз проток на патници при пасошка контрола, најави министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура, Горан Весиќ.

- Патниците повеќе нема да чекаат полициска проверка, туку ќе можат да поминат низ капијата каде што се скенираат само пасошот и лицето и поминувате автоматски, што е четири пати побрзо од обичен премин - рече Весиќ во гости. појавување на телевизијата Хепи, а тој објави Еуроњуз.

Тој наведе дека тие читатели до јуни ќе пристигнат на аеродромот „за сезона“ и оцени дека со тоа значително ќе се забрза пасошката контрола, што беше еден од проблемите бидејќи, како што истакна, „кога ќе пристигнат голем број авиони во на аеродромот, каде било во светот, секогаш има гужва“.

Како што пренесе Еуроњуз, тој изјавил дека има редовни средби со луѓето кои работат на белградскиот аеродром и потсети дека работата „земјен менаџмент“ на тој аеродром ја презел британската компанија „Мензис авијација“, која е меѓу најдобрите во светот.

- Им ги посочувам сите проблеми што ги очекуваат, па се надевам дека оваа година ќе имаме многу помалку проблеми и ќе влеземе во сезоната поподготвени од претходната - изјави Весиќ.

Говорејќи за заедничката ознака за наплата со Црна Гора, која не функционираше целосно на 15 април како што соопштија од „Патишта на Србија“, Весиќ повтори дека доколку тоа не се случи до крајот на мај, некој во таа компанија ќе добие отказ. .

Зборувајќи за инфраструктурните проекти, меѓу другото ја спомена и изградбата на белградското метро, ​​наведувајќи дека се нарачани две машини ТБМ, таканаречени „кртови“, кои ги копаат тунелските цевки низ кои ќе минува метрото.

- Ќе почнат со работа во 2026 година и ќе работат две години - рече Весиќ и додаде дека истовремено ќе се копаат од Бели воде кон саемот и од Карабурма кон саемот.


Можеби ќе ве интересира

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем