15 Април, 2024
0.0240

АКО СТЕ ГИ КУПИЛЕ ОВИЕ ДВА ПРОИЗВОДИ ОД СРПСКИ „ЛИДЛ“ НЕ ГИ КОНСУМИРАЈТЕ: Компанијата ги повлекува од продажба и од Хрватска

Објавено во: Балкан 22 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Државниот инспекторат на Хрватска денеска поради можно присуство на метални честички ги повлече од пазарот во оваа земја колачињата „Сондеј Фармерс“, кои на пазарот ги пушта Лидл Хрватска. Од српскиот пазар пред неколку дена беа повлечени два вида бисквити од ист производител - холандската компанија Banketbakkerij Merba B.V., кои ги продава Лидл Србија. Причината е иста - можното присуство на метални поднесоци.

Производот наречен Sonday Farmers Cookies, Grandino, Soft Triple Chocolate, 200g, баркод EAN 20706999, со рок на употреба 12 декември 2024 година, е повлечен од хрватскиот пазар.

„Производот не е во согласност со Регулативата за утврдување на општите принципи и барања на законот за храна, формирање на Европската агенција за безбедност на храната и воспоставување процедури во областа на безбедноста на храната“, се вели во соопштението на Државниот инспекторат на Хрватска, пренесува N1. Хрватска.

Во Србија, Лидл на 16 февруари објави дека повлекува два вида бисквити од истиот производител - холандската компанија Banketbakkerij Merba B.V.

Според Лидл Србија, овој производител ги повлече производите „Sondey Grandino Triple Chocolate cookies 210 g“ и „Sondey Grandino Soft Baked White Chocolate, Lemon Cookies 210 g“.

„Компанијата Лидл Србија информира дека холандскиот производител Banketbakkerij Merba B.V. јавно ги отповика производите Sondey Grandino Triple Chocolate колачиња 210 g со рок на употреба 12 декември 2024 година и број на лота 2334703 и Sondey Grandino меко печено бело чоколадо, колачиња лимон 210 g со рок на употреба 12 декември 2024 година и лот број 2334709. Причина за отповикувањето е што не може да се исклучи можноста за присуство на метални филови во споменатите производни серии на овие два производи. Затоа, поради потенцијалниот ризик од повреда, ги замолуваме потрошувачите да внимаваат на оваа објава и да не го консумираат предметниот производ“, објави Лидл Србија на својата веб-страница.


Можеби ќе ве интересира

ВУЛИН ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Северномакедонците знаат дека нивниот глас не значи ништо

ВУЛИН ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Северномакедонците знаат дека нивниот глас не значи ништо

ТАТКОТО НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Никогаш нема да кажам каде е телото

ТАТКОТО НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Никогаш нема да кажам каде е телото

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

ЖИТЕЛИТЕ НА НЕКОИ ЗЕМЈИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ „ПОСЛОБОДНО“ ОД ДРУГИТЕ: Еве кој има најмоќни пасоши во ЕУ

ЖИТЕЛИТЕ НА НЕКОИ ЗЕМЈИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ „ПОСЛОБОДНО“ ОД ДРУГИТЕ: Еве кој има најмоќни пасоши во ЕУ

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ ДАЛА „ЕР СРБИЈА“ ЗА ОТКАЖАНИ ЛЕТОВИ: Сумата е со повеќе нули

ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ ДАЛА „ЕР СРБИЈА“ ЗА ОТКАЖАНИ ЛЕТОВИ: Сумата е со повеќе нули

ЕВЕ КАКВО ЧУДО ЌЕ НИКНЕ НА МЕСТОТО НА КУЛТНИОТ ХОТЕЛ ЈУГОСЛАВИЈА: Реномирано холандско архитектонско биро објави фотографии

ЕВЕ КАКВО ЧУДО ЌЕ НИКНЕ НА МЕСТОТО НА КУЛТНИОТ ХОТЕЛ ЈУГОСЛАВИЈА: Реномирано холандско архитектонско биро објави фотографии

ОТВОРЕН БАЛКАН: Ова се петте најбарани позиции во Белград, еве што нудат работодавците и кои услови бараат да ги исполните

ОТВОРЕН БАЛКАН: Ова се петте најбарани позиции во Белград, еве што нудат работодавците и кои услови бараат да ги исполните

СКОПЈЕ Е НАЈНЕБЕЗБЕДЕН ГРАД НА БАЛКАНОТ: Македонската метропола е на првото место по небезбедност

СКОПЈЕ Е НАЈНЕБЕЗБЕДЕН ГРАД НА БАЛКАНОТ: Македонската метропола е на првото место по небезбедност