13 Јуни, 2024
0.0317

Актерот Трит Вилијамс, ѕвездата од „Евервуд“ и „Deep Rising“, почина на 71 година

Објавено во: Стил 13 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Познатиот холивудски актер Трит Вилијамс, познат по улогите во серијата „Евервуд“ и филмот „Коса“, загина во сообраќајна несреќа во Вермонт, соопшти полицијата. Имаше 71 година.

Несреќата се случила кога неговиот мотоцикл се судрил со џип во понеделникот попладне на рутата 30 во Дорсет, соопшти државната полиција. Вилијамс се здобил со сериозни повреди и со хеликоптер бил префрлен во болница во Олбани, Њујорк, каде што била прогласена за мртов, се вели во соопштението. Се испитуваат примероци од несреќата, пишува Вашингтон пост.


Неговата улога како Џорџ Бергер во музичката комедија Коса од 1979 година му донесе номинација за Златен глобус. И неговата улога во Евервуд, каде што тој игра доктор од Менхетен, кој се преселил во измислен град во Колорадо по смртта на неговата сопруга, исто така му донесе две номинации за наградата Screen Actors Guild.

Во 90-тите, актерот се впушти во различни видови улоги, играјќи го негативецот во пулп-комичната адаптација „Фантомот“ и супер-агентот Мајкл Овиц во филмот на HBO заснован на книгата „The Late Shift“, за „The Tonight Show“ битка за наследување помеѓу Џеј Лено и Дејвид Летерман. За таа улога заработи номинација за Еми за Primetime.

Подоцна во таа деценија, Вилијамс уживаше во статусот на водечка акциона ѕвезда во Б-филмот „Deep Rising“ од 1998 година, за морско чудовиште убиец, глумејќи покрај Фамке Јансен, Вес Студи и Џимон Хоунсу.

Последователно, Вилијамс најде нов успех на телевизија, глумејќи во серијата на CW „Евервуд“ четири сезони во агенциите и поновата улога во „Чикаго Фајр“. Тој исто така беше дел од главната екипа на „Чесапик Шорс“, појавувајќи се во 53 епизоди помеѓу 2016 и 2022 година. Минатата година, исто така, глумеше во минисеријата на HBO „Ние го поседуваме овој град“, хроника на продуцентот Дејвид Сајмон за корупција и внатрешна политика во полицискиот оддел во Балтимор.

Покојниот актер го остави сопругата Пем Ван Сант и нивните две деца.

„Едноставно сум уништен“, изјави Мекферсон за People of Williams во понеделникот. „Тој беше најубавиот човек. Беше толку талентиран“.

„Тој беше актерски актер. Филмаџиите го сакаа. Тој е срцето на Холивуд од доцните 1970-ти“, додаде тој.

Актерката Ким Катрал, која глумеше со Вилијамс во 1999 година во „36 часа до умирање“, на Твитер напиша дека е шокирана и го памети како „прекрасен актер и пријател“.

Во 2020 година, Вилијамс сними видео „Лекции по глума“ за Нетфликс, во кое рече: „Едно нешто што би им го рекол на помладите актери е да се грижат за тоа што го правите, а не за тоа како го правите.

„Ако сте многу фокусирани на она што имате да го кажете, или на она што се обидувате да му кажете на другата личност, или на она што го споделувате со публиката, ќе ви биде многу поудобно, и мислам дека , вистинито.”