31 Мај, 2024
0.0257

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

Објавено во: Свет 12 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Израел очекува напад од Иран, опасност од голема војна на Блискиот Исток. 

Американските власти веруваат дека Иран може да го нападне Израел за само неколку часа. 

Тел Авив се подготвува за најлошото сценарио и можноста за директен ирански напад на израелска територија како одмазда за нападот пред речиси две недели во кој загинаа седум ирански воени офицери. Иран вети одмазда за своите команданти кои беа убиени на 1 април во напад на иранската амбасада во сириската престолнина.

Двајца американски функционери изјавија за Ci-BI-ES дека голем ирански напад врз Израел се очекува уште во петок и најверојатно ќе вклучи повеќе од 100 беспилотни летала и десетици проектили насочени кон воени цели во земјата. Официјалните лица додадоа дека за Израелците би било голем предизвик да се одбранат од напад од ваков размер и дека сметаат дека Иранците би можеле да се одлучат за напад од помал обем за да избегнат драматична ескалација.

Техеран јавно не посочи како и кога ќе возврати, па не е јасно до каде ќе одат иранските лидери. Постојат стравувања дека директен напад врз Израел може да ја експлодира тековната израелска војна против иранскиот сојузник Хамас во многу поширок регионален конфликт.

Повеќе земји, меѓу кои и Македонија, ги повикаа своите граѓани да не патуваат во Израел, Либан, Иран и Палестинските територии. 

Граѓаните на Израел се плашат од напад. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа