04 Август, 2020
0.0222

Анѓушев: Чагатај Кабло е добар пример за домашни и странски компании што сакаат да инвестираат во зоните

Објавено во: Економија 27 Септември, 2017

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања,  д-р Кочо Анѓушев присуствуваше и се обрати на свеченоста за поставување на камен темелник на инвестицијата на турската компанија Чагатај Кабло во ТИРЗ Скопје.

Анѓушев посочи дека компанијата Чагатај Кабло договорот за изградба на објектот го склучила во 2016 година, но не добиле субвенции од Владата бидејќи не успеале да го склучат договорот за поддршка со претходната влада.

„Владата не ги дели компаниите на домашни и на странски, тие сите за нас се македонски. Чагатај Кабло е добар пример за останатите домашни и странски компании што сакаат да инвестираат во зоните и да видат дека Владата ќе ги поддржи повеќе отколку што беа претходно поддржани, а ефектите за растот на економијата на Република Македонија ќе бидат значително поголеми“- вели  Анѓушев.

Со направените симулација, согласно новите предложени мерки од „Планот за економски раст“, Чагатај Кабло би можел да добие и повисоки средства, отколку што било предвидено со договорот со претходната власт. Доколку ги исполни основните критериуми, односно прикаже раст на приходите и ненамалување на бројот на вработени во три последователни години, Чагатај Кабло би можел да смета на поврат од 10% од инвестицијата, а дополнителни субвенции би добиле доколку би исплаќале повисоки плати за работниците, како што е предвидено со мерките од „Планот за економски раст“. Покрај тоа, со новите мерки субвенции би можела да добие и компанијата Ван Хол, бидејќи ќе користи производи, односно кабли, од Чагатај Кабло која, како што кажа Анѓушев, ќе се смета како македонска компанија.

Денес се постави камен темелник на објектот кој ќе се простира на 7.000 метри квадратни, инвестиција од 4 милиони евра на компанијата Чагатај Кабло, во кој според зборовите на сопственикот Амет Короглу ќе се вработат до 100 лица. Компанијата очекува да започне со производство веќе во март 2018 година, во наредните години инвестицијата би достигнала вкупно 6 милиони евра, а бројот на вработени до 300 лица. Оваа компанија 20 години произведува и има 35-годишно искуство во производство на кабли за автомобилската индустрија.

Можеби ќе ве интересира

ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО ВО ЧЕТВРТОК: Револт од повисоката цена на струјата

ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО ВО ЧЕТВРТОК: Револт од повисоката цена на струјата

Кои се велешаните кои прават најмногу пари?

Кои се велешаните кои прават најмногу пари?

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот

Лукаревска: Kазни ќе следат и за компаниите кои по објавувањето на листата ги исплатиле платите

Лукаревска: Kазни ќе следат и за компаниите кои по објавувањето на листата ги исплатиле платите

Се плашат од инфлација и купуваат злато

Се плашат од инфлација и купуваат злато

ПОРАСНАЛ ДРЖАВНИОТ ДОЛГ: Koлкав е во однос на БДП?

ПОРАСНАЛ ДРЖАВНИОТ ДОЛГ: Koлкав е во однос на БДП?