26 Јануари, 2021
0.0264

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Објавено во: Свет 29 Ноември, 2020

Аргентинското обвинителство одлучи да ги испита околностите за смртта на фудбалската ѕвезда Диего Марадона и нареди претрес во куќата на неговиот личен лекар, соопшти локалното обвинителство.

Марадона почина во средата на шеесет години од срцев удар. Наредбата за претрес беше побарана од обвинителите од богатото предградие на Буенос Аирес, Сан Исидра, а беше потпишана од локален судија, се вели во соопштението на обвинителството, пренесува Хина.

"Вчера, во саботата, продолживме да истражуваме и да собираме докази. Продолжуваме да земаме изјави од голем број луѓе, вклучително и членови на роднини на починатиот", се вели во соопштението.

„Откако беа собрани податоците и доказите, локалното обвинителство сметаше дека е потребно да се изврши претрес во куќата и во канцеларијата на докторот Леополд Луке“, се вели во соопштението на обвинителството, во кое не се наведува што ја поттикнало истрагата.

Адвокатот на Марадона, Матијас Морија, во четвртокот изјави дека ќе побара целосна истрага за околностите во кои почина Диего Марадона, критикувајќи ја, како што рече, бавната реакција на брзата помош, која траеше повеќе од половина час за да стигне до славниот фудбалер.


Можеби ќе ве интересира

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила

Британска јутуберка е во кома поради ковид по породувањето

Британска јутуберка е во кома поради ковид по породувањето

ЕУ ОСТАНА БЕЗ ВАКЦИНИТЕ ОД ФАЈЗЕР: На состанок на ЕУ ќе се разговара за нова стратегија

ЕУ ОСТАНА БЕЗ ВАКЦИНИТЕ ОД ФАЈЗЕР: На состанок на ЕУ ќе се разговара за нова стратегија

Блумберг: Вакцините против Ковид-19 досега пристигнати во 56 земји, меѓу нив Гвинеја, Панама и Коста Рика

Блумберг: Вакцините против Ковид-19 досега пристигнати во 56 земји, меѓу нив Гвинеја, Панама и Коста Рика