13 Јуни, 2024
0.0266

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Објавено во: Свет 29 Ноември, 2020

Добивај вести на Viber

Аргентинското обвинителство одлучи да ги испита околностите за смртта на фудбалската ѕвезда Диего Марадона и нареди претрес во куќата на неговиот личен лекар, соопшти локалното обвинителство.

Марадона почина во средата на шеесет години од срцев удар. Наредбата за претрес беше побарана од обвинителите од богатото предградие на Буенос Аирес, Сан Исидра, а беше потпишана од локален судија, се вели во соопштението на обвинителството, пренесува Хина.

"Вчера, во саботата, продолживме да истражуваме и да собираме докази. Продолжуваме да земаме изјави од голем број луѓе, вклучително и членови на роднини на починатиот", се вели во соопштението.

„Откако беа собрани податоците и доказите, локалното обвинителство сметаше дека е потребно да се изврши претрес во куќата и во канцеларијата на докторот Леополд Луке“, се вели во соопштението на обвинителството, во кое не се наведува што ја поттикнало истрагата.

Адвокатот на Марадона, Матијас Морија, во четвртокот изјави дека ќе побара целосна истрага за околностите во кои почина Диего Марадона, критикувајќи ја, како што рече, бавната реакција на брзата помош, која траеше повеќе од половина час за да стигне до славниот фудбалер.


Можеби ќе ве интересира

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата