13 Јуни, 2024
0.0256

Австралиски вулкан во близина на Антарктикот исфрла лава

Објавено во: Свет 30 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Еден од двата активни вулкани во Австралија, на островот Херд во близина на Антарктикот исфрла лава, покражуваат снимки од сателит.

Исфрлањето на лава на ненаселениот остров од вулканот познат како Биг Бен, на околу 4.100 километри југозападно од Перт и 1.500 километри северно од Антарктикот, е дел од тековната ерупција за прв пат регистрирана пред повеќе од една деценија, пишува Гардијан.

Фотографиите, направени на 25 мај од сателитот Коперник Сентинел-2 на Европската вселенска агенција, се мешавина од оптички и инфрацрвени снимки.

Тие покажуваат како лава тече по страните на Биг Бен од близина на врвот на вулканот, пишува британскиот весник.

Вториот активен вулкан во Австралија се наоѓа на блиските острови Мекдоналд.

Извештаите составени од Глобалната програма за вулканизам на институцијата Смитсонијан, пред да се сподели сликата, велат дека тековниот проток на лава е дел од „еруптивна епизода“ што трае од септември 2012 година. Програмата има записи за ерупции на островот Херд кои датираат од 1910 година.

Д-р Тереза ​​Убиде, вулканолог и вонреден професор на Универзитетот во Квинсленд, изјави дека овој вулкан еруптира од почетокот на 20 век. Убиде рече дека островот Херд е специфичен по тоа што, како вулкан, се наоѓа во средината на тектонска плоча, а не на нејзината маргина.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата