21 Мај, 2018
0.4128
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

БАНКАРИТЕ ВО СТРАВ: Работата на службениците ја земаат мобилните

Објавено во: Финансии 09 Февруари, 2018

Од 2008 година досега бројот на работници во банките се намалил за 9000 и оваа појава ќе зема замав. 

Бројот на работници во банкарскиот сектор е 23.342, а идните години тој број ќе опадне од повеќе причини, пишуваат српските медиуми. 

Примарно ќе биде спојувањето на некои банки, и тоа секако ќе се одрази и на бројот на вработени во овој сектор. 

Според податоците на Народна банка на Србија, во третото тромесечје од 2017 година во банкарството имало за 233 луѓе помалку од состојбата кон крајот на јуни. 

13 банки го намалиле бројот на вработени за 416, додека 14 го зголемиле бројот на вработени за 183. 

Во последните пет години во банките годишно по 1000 луѓе останувале без работа. 

Се смета дека удел имаат и мобилните телефони и дека тие им ја „земаат“ работата на банкарите. 

Можеби ќе ве интересира

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

Богов се повлече од кандидатурата

Богов се повлече од кандидатурата

Каде се најголеми, а каде најмали „државните“ плати

Каде се најголеми, а каде најмали „државните“ плати