09 Јуни, 2023
0.0241

Бехтел и Енка на 4 април започнуват со изградба на автопатите, најавен спектакл

Објавено во: Економија 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Вицепремиерот Артан груби вечерва како гостин во емисијата „Топ Тема“ на Телма откри дека конзорциумот Бехтел и Енка ќе започне со изградба на автопатските делници од Коридорите 8 и 10д на 4 април со свечено одбележување на настанот.

- Камен темелникот е на 4 април. Ќе биде спектакуларно.Тоа ќе биде државна манифестација, ќе има гости и од регионот. Ќе биде огромен настан, најави Груби вечерва во телевизиското студио.

Американско-турскиот оператор ќе ги гради автопатите за 1,3 милијарди евра, а експропријацијата е пресметано дека ќе чини дополнителни 300 милиони евра. Консултантот ЕРД Инѓенеринг е ангажиран посебно за 22 милиони евра.

Иако од Владата најавуваа дека прво ќе почекаат да се произнесат од Државната комисија за спречување на корупција дали има некакви нерегуларности, сепак сега е јасно дека терминот на почетокот на изградбата е веќе одреден.

Можеби ќе ве интересира

Инвеститорите очекуваат нов пад на вредноста на турската лира

Инвеститорите очекуваат нов пад на вредноста на турската лира

Зошто централните банки ќе инвестираат во злато?

Зошто централните банки ќе инвестираат во злато?

ЗА БИТИЌИ ИНФЛАЦИЈАТА ПАДНАЛА: Економските политики давале резултати

ЗА БИТИЌИ ИНФЛАЦИЈАТА ПАДНАЛА: Економските политики давале резултати

ПОНИСКИ ПОРАМНИТЕЛНИ ФАКТУРИ ЗА ПОТРОШУВАЧИТЕ - топлото време не куртули од скапото парно

ПОНИСКИ ПОРАМНИТЕЛНИ ФАКТУРИ ЗА ПОТРОШУВАЧИТЕ - топлото време не куртули од скапото парно

ДАЛИ ГЕРМАНИЈА Е САМО МАМКА ЗА СТРАНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Земјата добива нова „пониска класа“?

ДАЛИ ГЕРМАНИЈА Е САМО МАМКА ЗА СТРАНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Земјата добива нова „пониска класа“?

ПОЗНАТ ГЕРМАНСКИ ТРГОВСКИ СИНЏИР УКИНУВА РАБОТНИ МЕСТА - еве кои се причините

ПОЗНАТ ГЕРМАНСКИ ТРГОВСКИ СИНЏИР УКИНУВА РАБОТНИ МЕСТА - еве кои се причините

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА:Чувајте се од руски шпиони

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА:Чувајте се од руски шпиони

ШТО СЛЕДУВА? Дали Еврозоната оди во рецесија?

ШТО СЛЕДУВА? Дали Еврозоната оди во рецесија?

Владата наплатила 16,3 милиони евра од 5Г-мрежата

Владата наплатила 16,3 милиони евра од 5Г-мрежата