25 Февруари, 2024
0.0307

Бектеши: Еден од договорите со стратешките инвеститори е многу спорен

Објавено во: Економија 09 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција како одговор на новинарско прашање рече дека, по негово мислење, треба да се променат некои делови од договорите со трите стратешки инвеститори кои во моментов се озаконуваат по брза постапка во Собранието. Претходно, Собранието изгласа потреба по брза постапка да се озаконат специјални договори со „Митилинеос“, „АИМ Греен Тецх“ и „Акуо енерџи“.

- Јас лично, заедно со мојот тим, сметаме дека треба да има промени во некои делови., или пак таму одново да се репреговара со заинтересираните страни, рече Бектеши.

Министерот рече, без да открива, дека еден од договорите со стратешките инвеститори делува „многу сомнително“ и дека таму воопшто не бил вклучен тимот на Министерството за економија.

- Со двајца инвеститори има мислења од меѓународни експертки институции и таму делува дека се е во ред, но кај еден друг ние воопшто не бевме вклучени и мислам дека таму треба да има повторно нови преговори. Ако е потребно, ние сме подготвени да поднесеме барање да се вратат преговорите во формална владина процедура, нагласи Бектеши.

Министерот не сакаше да открие кој е тој инвеститор, но напомена дека во предвид ги земал и мислењата на Државното правобранителство, Комисијата за заштита на конкуренцијата, неколку релевантни министерства, ЕСМ и МЕПСО.

Најспорно за министерот е тоа што еден стратешки инвеститор ќе добие неколку видови на државна помош, а тоа не е предвидено во новите законски решенија за енргетика и обновливи извори на енергија.

- Никаде го нема тоа еден инвеститор кој добил државна помош во смисла на гарантиран откуп на електрична енергија, да добие и директна државна (финансиска) помош, искоментира Бектеши.

Министерот, според она на што алудираше, најмногу сугестиите водат кон „Митилинес“, грчката гасна централа, киоја ќе добие загарантиран откуп на електричната и топлинска енергија, како и 50 милиони евра помош од државата.

Можеби ќе ве интересира

ГО ДОБИВМЕ ЛИ НОВИОТ ЕКОЛОШКИ РЕК БИТОЛА? Расте производството на струја од сонце, ветер, вода и биомаса

ГО ДОБИВМЕ ЛИ НОВИОТ ЕКОЛОШКИ РЕК БИТОЛА? Расте производството на струја од сонце, ветер, вода и биомаса

УАПСЕНИ СЕ ДЕСЕТ ЛИЦА: Германија разби група Балканци кои вработувале на „црно“

УАПСЕНИ СЕ ДЕСЕТ ЛИЦА: Германија разби група Балканци кои вработувале на „црно“

ПОКРЕНАТА ТУЖБА ПРОТИВ НАЈГОЛЕМИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МИНЕРАЛНА ВОДА - „Ова е голема измама“

ПОКРЕНАТА ТУЖБА ПРОТИВ НАЈГОЛЕМИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МИНЕРАЛНА ВОДА - „Ова е голема измама“

НАРОДНИТЕ ОБВРЗНИЦИ И ДРЖАВНИТЕ ЗАПИСИ СТАНАА ПОПУЛАРНА СТОКА - еве зошто сѐ повеќе во нив вложуваат хрватските и европските граѓани

НАРОДНИТЕ ОБВРЗНИЦИ И ДРЖАВНИТЕ ЗАПИСИ СТАНАА ПОПУЛАРНА СТОКА - еве зошто сѐ повеќе во нив вложуваат хрватските и европските граѓани

Транспортерите и превозниците со приоритет за нов пасош

Транспортерите и превозниците со приоритет за нов пасош

На продажба ставени 10 отсто од акциите на централата ТЕ-ТО

На продажба ставени 10 отсто од акциите на централата ТЕ-ТО

БИЗНИСМЕНОТ ФАТМИР ЕТЕМИ КУПИ УШТЕ 500 АКЦИИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА - за нив плати околу 133 илјади евра

БИЗНИСМЕНОТ ФАТМИР ЕТЕМИ КУПИ УШТЕ 500 АКЦИИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА - за нив плати околу 133 илјади евра

НИКОЈ НЕ ДАДЕ МИЛИОН ЕВРА, А НЕ ПОНУДИ НИ 600 ИЛЈАДИ - трета среќа за Топланата Север, еве на колку сега падна цената

НИКОЈ НЕ ДАДЕ МИЛИОН ЕВРА, А НЕ ПОНУДИ НИ 600 ИЛЈАДИ - трета среќа за Топланата Север, еве на колку сега падна цената

ЕСМ на „тенка линија“ со стратегијата за РЕК Битола: Ќе меша високоенергетски со слаб домашен јаглен

ЕСМ на „тенка линија“ со стратегијата за РЕК Битола: Ќе меша високоенергетски со слаб домашен јаглен