20 Јули, 2024
0.0263

БЕШЕ КЛУЧЕН СВЕДОК: Ненадејно почина руски генерал

Објавено во: Свет 09 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Ненадејно почина руски генерал, кој бил клучен сведок во познатиот корупциски скандал во Кремљ. 

Станува збор за Магомед Хандаев (61) познат уште и како Генералот на рускиот претседател Владимир Путин, кој бил клучен сведок во големиот корупциски скандал што го зафати руското Министерство за одбрана. Неговото тело е пренесено од Москва во неговиот роден Дагестан каде треба да биде погребан. Приведени се и поранешните соработници на Хандаев.

Тој беше началник на Дирекцијата за државни експертизи на руското Министерство за одбрана. Беше подреден на заменик министерот за одбрана Тимур Иванов (48), кој беше уапсен под сомнение за корупциски шеми вредни 9 милиони фунти и останува во притвор.

Хандаев се сметаше за важен сведок во корупцискиот скандал што го погоди Министерството за одбрана. Неговата смрт е последната во низата необјаснети смртни случаи на водечки руски личности од почетокот на војната во Украина.

Претходно беше генерален директор на Главната дирекција за специјална градба.

Имал голем број државни одликувања, меѓу кои и Орденот на Александар Невски. Новинската агенција „Компромат груп“ објави дека Хандаев имал „блиски врски со високи функционери чии активности неодамна го привлекле вниманието на агенциите за спроведување на законот“. Откако почна руската инвазија на Украина пред повеќе од две години, повеќе критичари на Путин починаа под сомнителни околности. 

Можеби ќе ве интересира

„Би било тешко да се соработува со Трамп, но ние сме вредни работници“: Зеленски по разговорот со Трамп

„Би било тешко да се соработува со Трамп, но ние сме вредни работници“: Зеленски по разговорот со Трамп

ФБИ го објави извештајот за атентаторот на Трамп! Дали Америка ќе верува во ова?

ФБИ го објави извештајот за атентаторот на Трамп! Дали Америка ќе верува во ова?

Најмалку 11 лица загинаа - се урна мост, во тек е спасувачка операција (ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа - се урна мост, во тек е спасувачка операција (ВИДЕО)

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест