21 Октомври, 2021
0.0255

Без ковид потврда нема да ги примаат на работа

Објавено во: Свет, Корона Вирус 13 Октомври, 2021

Во Италија секој вработен мора да има ковид потврда. 

Од 15 месецов, Италија ќе стане првата европска држава која бара таканаречена „зелена потврда“ – дигитален или хартиен доказ за вакцинација, прележан вирус или негативен ковид-19 тест во последните 48 часа – на сите работни места.  

Новото барање за зелени сертификати за работни места е едно од најстрогите во светот. На работниците им се дава пет дена „неоправдано отсуство“, по што платите може да им бидат суспендирани иако не можат да бидат отпуштени. Работниците кои ќе се појават на работа без зелена потврда и работодавачите кои не ги проверуваат се соочуваат со казна до 1.500 евра.

Ова е само еден чекор поблиску од воведувањето на задолжителна вакцинација. 

Италијанската влада во јуни воведе сертификати за меѓународните патувања, потоа ги прошири и во рестораните, театрите, спортските сали и базените, а на почетокот на септември и при железничките патувања на подолгите релации, меѓурегионалниот јавен превоз, домашните летови, како и за родителите што ќе влегуваат во училиштата.

Италија има над 4.7 милиони ковид случаи и повеќе од 131.000 починати. 

Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе