16 Декември, 2018
0.5748
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Биткоинот ќе го „здрма“ Г20 Самитот

Објавено во: Финансии 13 Март, 2018

Употребата и злоупотребата на криптовалутите како што е најпопуларниот биткоин ќе биде една од главните теми на финансискиот дел од Г20 Самитот на најмоќните држави кој следната недела ќе се одржува во Буеност Аирес, Аргентина.

Оваа агенда ја форсира Јапонија која сака целосно да се регулира начинот на кој се користат криптовалутите со надеж дека ќе успее да издејствува поголема контрола над биткоинот и сличните електронски платежни средства во перењето на пари и финансирањето на криминални активности.

Јапонија се надева дека ќе ги убеди останатите земји учеснички на самитот да донесат регулативи кои ќе ги преточат во конкретни акции овие замисли за поголема контрола врз криптовалутите, за со тоа би ги заштитиле и самите инвеститори и корисницини. 

Останува да се види какви ќе бидат агендите на останатите најмоќни земји и како тие ќе пристапат кон криптовалутите како предизвик на модерниот финансиски и монетарен систем.

Можеби ќе ве интересира

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

Пет совети како да се биде богат

Пет совети како да се биде богат

Им требаат 15.000 работници

Им требаат 15.000 работници

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година