28 Мај, 2020
0.0376

Битолчани ќе добијат нов мост на Драгор, по стариот ќе се движат само пешаци

Објавено во: Македонија 23 Ноември, 2012

Елаборатот за новиот мост на реката Драгор во Битола е готов, а подготвителните работи за негова изградба се почнати, информираше денеска градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески. Новиот мост ќе се прави по горниот тек на реката Драгор кај месноста „Црн Мост“ , а со проектот се предвидува заштита на стариот мост кај  како пешачки. „Наскоро ќе почнат и директните градежни интервенции. Новиот мост ќе го превземе целиот сообраќај во овој дел на градот, а со оглед дека е целосно нов мост очекуваме високорегулиран сообраќаен режим“,нагласи Талески.  

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Прв ден без полициски час, и нови три жртви од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Прв ден без полициски час, и нови три жртви од коронавирусот

Владината одлука за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Кој град има најмногу новозаболени од коронавирусот?

Кој град има најмногу новозаболени од коронавирусот?

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Пановски: Ме плаши зошто е потребно одеднаш да се укине полицискиот час

Пановски: Ме плаши зошто е потребно одеднаш да се укине полицискиот час

Чулев тврди дека отвориле истраги за носители на јавни функции

Чулев тврди дека отвориле истраги за носители на јавни функции

„ЊУЈОРК ТАЈМС“: Неколку лица меѓу кои и екс македонски министер вмешани во злоупотреба со заштитни маски

„ЊУЈОРК ТАЈМС“: Неколку лица меѓу кои и екс македонски министер вмешани во злоупотреба со заштитни маски

ПРАТЕНИКОТ ЗЕКИРИ НАЈРАДОСЕН ПО ВЕСТА - еве што кажа по разрешувањето на реисот Реџепи

ПРАТЕНИКОТ ЗЕКИРИ НАЈРАДОСЕН ПО ВЕСТА - еве што кажа по разрешувањето на реисот Реџепи

Уште тројца починаа, 25 новозаразени од кои еден од геронтолошка установа

Уште тројца починаа, 25 новозаразени од кои еден од геронтолошка установа