21 Април, 2018
0.1375

БИЗНИС: Почнал од нула, а му помогнал Фејсбук

Објавено во: Финансии 12 Февруари, 2018

Никогаш не се образувал за бизнис, но денес има работа од која живее целото семејство. 

Радош Крстиќ од Ниш има мал семеен бизнис, а почнал од нула. 

Почетокот му бил тежок, почнал со многу мал капитал, но ги создал чантите Мистрал кои денес се бренд и се познати и надвор од Србија. 


„Желбата за работа, желбата да бидам постојано ангажиран, како и претприемачкиот дух ме поттикнаа да почнам приватен бизнис. Во исто време моите родители останаа без работа, но имаа занает во раце. Со заеднички сили тргнавме во претприемачки походи. Почнавме од нула, со работа и труд, а она што ни помогна беа социјалните мрежи  Фејсбук“- вели тој. 

Крстиќ раскажува дека со помош на рекламите на Фејсбук за неколку дена успеал да ја продаде првата чанта. 

Тоа го охрабрило, па направил уште неколку модели и ги понудил на пазарот. 

Прво работеле во една соба, а потоа за да напреднат во работата се рекламирале преку модна блогерка. 

Не било лесно да се најде добар материјал, работник и купувач. 

Крстиќ за сите оние кои ќе се решат да почнат свој бизнис им порачува дека првите години се најтешки. 

Можеби ќе ве интересира

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

Се здружија 15 банки од Македонија

Се здружија 15 банки од Македонија

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Германски аеродром бара работници

Германски аеродром бара работници