07 Април, 2020
0.0232

Близу половина милион новозаразени во светот: Италија и Шпанија повторно со најголем број починати

Објавено во: Свет, Корона Вирус 25 Март, 2020

Близу половина милион новозаразени: Италија и Шпанија повторно со најголем број починати

Бројот на новозаразени во светот забрзано се движи кон половина милион луѓе. Според последните информации, сега има околу 430.000 луѓе инифицирани со смртоносниот вирус, но СЗО информира дека дури 85 отсто од новите случаи во последните 24 часа се пријавени во Европа и во САД.

Италија се уште важи за земја која е епицентарот во Европа со најголем број нановоинфицирани и со најголем број жртви. До вчера бројот на починати повторно се зголеми на повеќе од 700 – 743. Таму до сега има 6.820 починати, а вкупниот број заразени е близу 70.000 луѓе. Стапката на смртност е речиси 10 проценти. Критично е и во Шпанија, каде вкупниот број на починати е 2.991, а веќе има 42.000 заразени лица. 


Можеби ќе ве интересира

Инфицирани повеќе од 1 милион и 300.000 луѓе во светот, Франција на врвот по број на починати за 24 часа

Инфицирани повеќе од 1 милион и 300.000 луѓе во светот, Франција на врвот по број на починати за 24 часа

Борис Џонсон е на интензивна нега

Борис Џонсон е на интензивна нега

БРОЈАТ ЖРТВИ: Шпанија и Италија имаат над 600 починати за 24 часа

БРОЈАТ ЖРТВИ: Шпанија и Италија имаат над 600 починати за 24 часа

Болничар опиша што преживуваат луѓе на респиратори: Стравот во нивните очи ме скрши

Болничар опиша што преживуваат луѓе на респиратори: Стравот во нивните очи ме скрши

Мобилните оператори во Британија молат да не им се палат 5Г-антените

Мобилните оператори во Британија молат да не им се палат 5Г-антените

Борис Џонсон прима кислород

Борис Џонсон прима кислород

СЗО: И децата може да развијат тешка клиничка слика и да умрат од вирусот

СЗО: И децата може да развијат тешка клиничка слика и да умрат од вирусот

МОЖЕБИ ЌЕ БИДЕШ ТИВОК УБИЕЦ БЕЗ ДА ЗНАЕШ: Вирусот се пренесува и преку зборување, носи маска

МОЖЕБИ ЌЕ БИДЕШ ТИВОК УБИЕЦ БЕЗ ДА ЗНАЕШ: Вирусот се пренесува и преку зборување, носи маска

НЕПОПРАВЛИВА ГРЕШКА: Во единствената болница во Њујорк за пациенти без вирусот, хоспитализирани заразени со Ковид 19

НЕПОПРАВЛИВА ГРЕШКА: Во единствената болница во Њујорк за пациенти без вирусот, хоспитализирани заразени со Ковид 19