03 Октомври, 2023
0.0255

БЛУМБЕРГ-„ЌЕ ИМА ЧЕСТИ ПРЕКИНИ НА СТРУЈАТА, ЌЕ НЕМА НОРМАЛЕН ЖИВОТ“- Милијарда луѓе се во опасност

Објавено во: Економија 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Резервите на енергија се толку мали што едноставно нема да бидат доволни за нормален живот.

На светот му се заканува прекин на струја. Глобалните електроенергетски мрежи наскоро ќе се соочат со најголемиот тест во последните децении, бидејќи производството на електрична енергија моментално е пренатрупано во најголемите светски економии, пишува Bloomberg.

Според нив, проблеми се војната во Украина, сушата, загубите во производството, историски ниските залихи и реакцијата на пандемијата. Пазарите на енергија ширум светот „се лизнаа“ во текот на изминатата година, а потрошувачите ги трпеа последиците од растот на цените, но работите се уште одат нагоре.

-Проблемот е што снабдувањето со енергија е толку мало што едноставно нема да биде доволно за нормален живот, а прекинот на струјата ќе ги загрози животите во ситуации кога нема вентилатори или климатизери кои би им олесниле на луѓето да се справат со високите температури, наведува. Блумберг.

Климатските промени значат дека денешните екстремни топлотни бранови ќе зачестат и ќе продолжат да го зголемуваат притисокот врз снабдувањето со електрична енергија.

Летото во поголемиот дел од северната хемисфера е врв на искористување на електричната енергија, а за оваа година се најавени големи горештини. Научниците предвидуваат особено топли месеци во САД. Шест електрани во Тексас престанаа овој месец кога пристигнаа првите летни горештини, како навестување за тоа што следува. Најмалку десетина американски држави од Калифорнија до Големите езера се во опасност од прекин на електричната енергија ова лето.

Азискиот топлотен бран предизвика секојдневни прекини на електричната енергија веќе неколку часа, загрозувајќи повеќе од милијарда луѓе низ Пакистан, Мјанмар, Шри Ланка и Индија. Снабдувањето со електрична енергија ќе биде спорно во Кина и Јапонија. Јужна Африка веќе се подготвува за една година рекордни „затемнувања“.

Исто така, Европа би можела да се најде во несигурна ситуација ако Москва го прекине снабдувањето со природен гас, што може да предизвика прекини на системот, намалувања и прекини на електричната енергија во некои земји. Во САД снабдувањето со природен гас - главното гориво за електраните, е ограничено низ целата земја, а цените растат, пренесува „Блумберг“.


Можеби ќе ве интересира

„ИНФЛАЦИЈАТА ГО ДОСТИГНА ВРВОТ“: Веќе бележи надолен тренд во светот, еве какви се очекувањата за Македонија

„ИНФЛАЦИЈАТА ГО ДОСТИГНА ВРВОТ“: Веќе бележи надолен тренд во светот, еве какви се очекувањата за Македонија

Од денеска аукција за зелената обврзница, ќе следуваат и проектни обврзници

Од денеска аукција за зелената обврзница, ќе следуваат и проектни обврзници

Директорот на „Мајкрософт“ пукаше во „Гугл“: „Доминира затоа што користи нефер тактики, корисниците речиси немаат избор“

Директорот на „Мајкрософт“ пукаше во „Гугл“: „Доминира затоа што користи нефер тактики, корисниците речиси немаат избор“

КУШТРИМ РАМАДАНИ СИ ОДИ ОД ТОПЛАНАТА СЕВЕР И ПОЧНУВА СО СВОЈ ПРИВАТЕН БИЗНИС - која е причината за оставката на директорот и што ќе работи неговата нова фирма

КУШТРИМ РАМАДАНИ СИ ОДИ ОД ТОПЛАНАТА СЕВЕР И ПОЧНУВА СО СВОЈ ПРИВАТЕН БИЗНИС - која е причината за оставката на директорот и што ќе работи неговата нова фирма

Суспендирана контроверзна фирма која земаше струја од МЕПСО без да му плаќа

Суспендирана контроверзна фирма која земаше струја од МЕПСО без да му плаќа

Се издаваат станови во малите градови, кириите се ниски, ама потстанари ни за лек

Се издаваат станови во малите градови, кириите се ниски, ама потстанари ни за лек

НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕМАЛО РАСТ НА ПЕНЗИИТЕ ЗА 24 ПРОЦЕНТИ: Тренчевска вели се грижат за пензионерите

НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕМАЛО РАСТ НА ПЕНЗИИТЕ ЗА 24 ПРОЦЕНТИ: Тренчевска вели се грижат за пензионерите

Пензионерите добија покачување, но не 6.8 отсто туку 5.3 отсто

Пензионерите добија покачување, но не 6.8 отсто туку 5.3 отсто

Зошто се зголеми невработеноста во Германија?

Зошто се зголеми невработеноста во Германија?