29 Јули, 2021
0.0256

БОРБА ЗА СТРУЧЕН КАДАР: Само 11 Анестезиолози остануваат во ГОБ „8 Септември“

Објавено во: Македонија 06 Јули, 2020

Во ГОБ „8 Септември“ остануваат само 11 анестезиолози, откако двајца во петокот поднеле оставки. 

Извори од најголемиот Ковид-центар во земјава за Фактор потврдија дека анестезиолозите во нивните оставки навеле дека ги напуштаат работните места поради тоа што повеќе не можат да го поднесуваат стресот и од приватни причини. Заминуваат во приватната болница Систина.

-Едниот лекар анестезиолог работеше кусо време во ГОБ „8 Септември“, пред неколку месеци дојде токму од „Систина“, каде што повтроно се враќа. Другиот анестезиолог е искусен лекар, со повеќегодишна пракса. Во оваа болница таботи повеќе од 10 години. Нема да биде лесно бидејќи сме во нејголемиот ек на епидемијата. Ќе правиме ротации, бараме од Клиники „Мајка Тереза“ да ни испратат дополнителна помош, вели изворот на Фактор.

Инаку, состојбата во ГОБ „8 Септември“, како што појаснуваат оттаму за Фактор е навистина тешка. Во моментов имаат околу 130 пациенти и најголемиот број се со тешка клиничка слика. Велат дека двајцата пациенти кои починале вчера биле хоспитализирани претходниот ден, не издржале ниту 24 часа во борбата со вирусот.

Во текот на денешниот ден се испишани 6 пациенти, но сепак, како што велат за Фактор, бројот на новопримени е поголем од оние кои заминуваат дома излекувани.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

Невреме со град го зафати Скопје

Невреме со град го зафати Скопје

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби