14 Април, 2024
0.0246

БРНАБИЌ МУ ВРАТИ НА РОТ: „Германија нема спроведено ниту една препорака на ОДИХР од 2017 година, а дава лекции на други“

Објавено во: Балкан 02 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, по обвинувањата на претседателот на Комисијата за надворешна политика на германскиот Бундестаг, Михаел Рот, преку социјалната мрежа „Твитер“ или „Икс“ му се обрати на Рот со посебен пост, во кој сподели и фотографи како доказ за тврдењето. 

Имено, премиерката на соседна Србија го потсети Рот дека Германија нема спроведено ниту една препорака на ОДИХР.

Пораката која ја објави на социјалната мрежа Х, ја пренесуваме во целост:

- Почитуван Михаел Рот и Министерството за надворешни работи на Германија, наместо да ја споделувате секоја своја мисла за работите на другите земји и наместо да си дадете право да делите совети на другите, зошто заедно со другите германски институции не ги спроведете препораките кои ОДИХР ви ги испрати вам.

Изгледа не сте имплементирале ниту една од 2017 година! 

Драг мој господине Рот, демократијата не функционира така!

Од друга страна, Србија во изминатите 7 години целосно или делумно спроведе 54 препораки. Како резултат на тоа, имаме помалку препораки во последниот извештај на ОДИХР отколку во последниот. Од друга страна, Германија сега има двојно повеќе препораки во споредба со претходните извештаи. Овој тренд е прилично загрижувачки.

Сега е апсолутно неопходно целосно да ги спроведете сите предлози и ве повикувам вас и германското Министерство за надворешни работи да дејствувате што е можно поскоро, поминаа повеќе од 10 години откако последен пат направивте нешто препорачано од ОДИХР.

За ваша референца, ги препишав препораките од извештајот на ОДИХР за Германија, како и потсетувањето на ОДИХР дека не сте имплементирале никакви препораки.

Нема потреба да ми се заблагодарувате, сигурена сум дека истото би го направиле и за Србија – заклучи премиерката.

Еве ја нејзината објава:Можеби ќе ве интересира

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?